Biuletyn Miejski

Aktualności

5 lat parkrun Poznań

22 lipca o godzinie 9 na Cytadeli odbędzie się 259 edycja biegu parkrun w Poznaniu. Tym razem będzie to bieg urodzinowy, bo od pierwszej edycji mija właśnie 5 lat. 

Fot. parkrun Poznań
Fot. parkrun Poznań

Parkrun to formuła biegania (dystans 5 km) zarówno dla zaawansowanych biegaczy, jak i osób, które dopiero zamierzają rozpocząć biegową przygodę. Odbywa się na terenach parkowych, zawsze w sobotę o godzinie 9 i jest bezpłatnym biegiem z pomiarem czasu.

Pierwszy parkrun na świecie odbył się w Wielkiej Brytanii w 2004 roku. Twórcą tego światowego fenomenu był Paul Sinton-Hewitt. Obecnie biegi tego typu odbywają się w kilkunastu krajach na całym świecie, w ponad tysiącu lokalizacji (w Polsce już ponad 40). W Polsce pierwszy bieg parkrun odbył się w Gdyni w październiku 2011 roku, a niecały rok później w lipcu 2012 roku parkrun zawitał do Poznania. Od tej pory cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością, przybywa zarejestrowanych uczestników. To do pakrun Poznań należy krajowy rekord frekwencji. W grudniu 2015 roku (Bieg Powstania Wielkopolskiego w ramach parkrun Poznań) na mecie zameldowało się 1077 biegaczy.

Udział w biegach parkrun jest zawsze całkowicie bezpłatny na podstawie jednorazowej rejestracji. Uzyskany kod uczestnika pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów, w dowolnej lokalizacji parkrun na świecie. Rezultaty zapisywane są w profilach uczestników i przesyłane na ich adres poczty elektronicznej. To jeden z niewielu bezpłatnych biegów z indywidualnym pomiarem czasu każdego uczestnika (organizacją i rejestrowaniem wyników zajmują się wolontariusze). Nie ma tutaj ograniczenia wieku i umiejętności, organizatorzy zachęcają do udziału rodziców biegających z dziećmi, wózkami, jak również właścicieli z czworonożnymi przyjaciółmi. Trasę parkrun możesz pokonać biegiem, truchtem, spacerem - jak kto woli i potrafi.

Biegi odbywają się co tydzień w sobotę o godz. 9. W Poznaniu takim miejscem jest Cytadela. Na trasie trzeba pokonać kilka podbiegów i jest ona oceniana jako z najciekawszych z ponad tysiąca tras parkrun na całym świecie.

"Jest sobota - jest parkrun" - mawiają stali bywalcy biegu. Weekend należy dobrze rozpocząć - najlepiej aktywnie, poprzez wspólne pokonanie pięciokilometrowej trasy parkrun.

oprac. mat.

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.