Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Architektura a niepodległość

"Czas wojny i czas przełomu. Architektura Poznania około 1918 roku" - to temat najbliższego wykładu otwartego w ramach wieloletniego projektu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk "Poznański sposób na niepodległość".

Fot. Mateusz Malinowski
Fot. Mateusz Malinowski

Wykład odbędzie się 18 października (czwartek), o g. 18, w Sali Posiedzeń PTPN przy ul. S. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu, a wygłosi go prof.. Piotr Korduba, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM. Autor zajmuje się kulturą zamieszkiwania, wzornictwem, niemiecko-polskimi relacjami artystyczno-historycznymi, a także problematyką miejską - w tym poznańską. Prof. Korduba to stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, DAAD, Herzog-August Bibliothek w Wolfenbüttel, członek polskich i zagranicznych stowarzyszeń.

Jest autorem licznych artykułów i książek, w tym: "Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych" (Warszawa 2005), "Sołacz. Domy i ludzie" (Poznań 2009, 2012), "Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy" (Poznań 2012) [wraz z A. Paradowską]. Przygotował m.in. międzynarodową wystawę oraz publikację Ernst Stewner - niemiecki fotograf Polski/Ernst Stewner - ein deutscher Fotograf in Polen, Marburg 2014 [wraz z D. Poppem].

Piotr Korduba zapowiada, że podczas wykładu spróbuje się zastanowić, jak wyglądał architektoniczny pejzaż Poznania około 1918 r. Z jakiego rodzaju spuścizną mieliśmy wówczas do czynienia, jakie rodziła ona problemy, a jakie przyniosła korzyści, jak determinowała urbanistyczno-architektoniczny rozwój miasta i w jakim kierunku on przebiegał. Naszego gościa interesować będą nie tylko konkretne realizacje, ich autorzy i funkcje, ale także społeczny odbiór i ideologiczny przekaz jaki niosły. Będzie zatem o architekturze jako komunikacie i istotnym dokumencie tego przełomowego czasu.

Wykładowi otwartemu tradycyjnie towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, zatytułowana "Poznań na początku XX wieku" i obejmująca ilustracje ukazujące architekturę Poznania w tym okresie. Zarówno na wykład, jak i wystawę - wstęp wolny.

Patronat honorowy nad wieloletnim projektem "Poznański sposób na niepodległość" objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Poznania.

oprac. mat.