grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Bambrzy świętują

Przybyli do Poznania 300 lat temu w 1719 roku - Bambrzy obchodzą swój wyjątkowy jubileusz. Obchody trwają przez cały rok, bo cały rok decyzją Rady Miasta jest Rokiem Bambrów. W sierpniu czeka nas wielka parada bamberska, a Wydawnictwo Miejskie Posnania szykuje wyjątkowe publikacje.

fot. Poznan.pl - grafika artykułu
fot. Poznan.pl

Wyludnione zarazą podpoznańskie wsie w 1719 roku na zaproszenie władz Poznania zostały zamieszkane przez osadników z niemieckiego Bambergu. Najpierw dotarli do wsi Luboń należącej wtedy do miasta. W ciągu następnych dziesięcioleci koloniści zamieszkali w kolejnych wsiach miejskich - w Dębcu, Boninie, Ratajach, Wildzie, Górczynie i Jeżycach. Byli katolikami - taki był warunek władz Poznania. Przez wieki zasymilowali z ludnością polską zachowując jednak wiele oryginalnych cech. - Możemy być dumni z tego, że Bambrzy są z nami już od 300 lat. Osadnicy przynieśli ze sobą ważne wartości - ich przybycie pokazało, jak ważna jest otwartość na drugiego człowieka i jego odmienność, jak bogate może być wielokulturowe społeczeństwo. To ważne przesłanie dla nas, współczesnych poznaniaków - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Z okazji 300-lecia przybycia bambrów do końca grudnia w Muzeum Etnograficznym można oglądać wystawę "Ty bambrze!". Jak tłumaczą jej twórcy ma: skłaniać do refleksji nad relacjami sąsiedzkimi pomiędzy Bambrami i nie-Bambrami. Jest pomyślana jako opowieść o Bambrach obserwowanych z zewnątrz - "okiem sąsiada" i poprzez pryzmat utartych obiegowych opinii, według których przypisywano im cechy powszechnie uznane jako typowe dla Bambra - czytamy w opisie wystawy. Ekspozycji będą towarzyszyć liczne spotkania i warsztaty. W kompleksie muzealny przy ul. Mostowej możemy też zwiedzić Muzeum Bambrów, kto jeszcze go nie odwiedził. Kulminacją wydarzeń sierpniowych będzie Święto Bamberskie 4 sierpnia. W ten dzień barwny korowód Bambrów przemaszeruje z Ostrowa Tumskiego na Stare Miasto, nie będzie to jednak zwykły przemarsz, a część spektaklu "Poznanie" w reżyserii Arlety Kolasińskiej z Fundacji Puenta.  Korowód z przybywającymi do miasta Bambrami przejdzie z Ostrowa Tumskiego na Stare Miasto. Ma to symbolizować drogę, którą musieli pokonać imigranci do stolicy Wielkopolski. Parada wyruszy o godz. 14 z ul. Gdańskiej 1 i przejdzie przez Śródkę, Ostrów Tumski i Stary Rynek. Następnie od godz. 15 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17) odbywać się będzie biesiada. W programie przewidziane są takie atrakcje jak m.in. działania kulturalno-edukacyjne, warsztaty, konkursy, a także koncerty: Zespołu Muzyki Dawnej "Huskarl", Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Jaromi Zez Ekom.

Dla tych, którzy nie chcą na świętowaniu poprzestać wyjątkową ofertę szykuje Wydawnictwo Miejskie Posnania. Jest już dostępna (TUTAJ) najnowsza Kronika Miasta Poznania poświęcona w całości Bambrom. Można już kupić (TUTAJ) wyjątkowy dużych rozmiarów bamberski kalendarz ścienny na 2020 rok. Jego unikalność podkreślają etnoilustracje bamberskie Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka, na których zobaczymy bamberską kuchnię, modę, zagrody gospodarskie i obyczaje, wszystko opisane zabawnymi rymowankami. Wydawnictwo ma też coś dla dzieci: Kolorowankę Bambrowankę autorstwa Mai Rausch, z których najmłodsi poznają historię Bambrów. Ta autorka przygotowuje też powieść o bambrach, która również ukaże się w tym roku nakładem miejskiej oficyny. Publikacje już wydane można kupić w Centrum Informacji Kulturalnej oraz w sklepie internetowym www.wmposnania.pl

To nie wszystko co nas czeka, 7 września na swoje obchody zaprasza miasto Luboń do Parku Siewcy na imprezę plenerową "Biba w Lasku", a w październiku w Poznaniu szykowana jest ogólnopolska konferencja naukowa. Natomiast w dniach 19-20 października spodziewana jest wizyta delegacji władz Bambergu i wspólne oficjalne uroczystości. Będzie im towarzyszyć wystawa plenerowa, gra miejska, ścieżka edukacyjna, spacery śladami Bambrów i wydanie okolicznościowego znaczka pocztowego

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019