grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Było Pyrkoniaście

- Pyrkon to jest coś, co każdy zachowuje w sercu - mówili organizatorzy na zakończenie tegorocznego festiwalu fantastyki i nie ma w tym ani grama przesady. Kolejny Pyrkon przeszedł do historii, ale fantastyczne wspomnienia jakie wywożą uczestnicy pozostaną w nich na długo.

Fot. Mateusz Malinowski - grafika artykułu
Fot. Mateusz Malinowski

Poznański festiwal fantastyki, który odbył się już po raz osiemnasty, przez trzy festiwalowe dni odwiedziło 40 tys. fanów. Warto pamiętać, że w ten weekend konkurencja była spora, bo w Poznaniu odbywały się też: Noc Muzeów i Air Show, a w stolicy Warszawskie Targi Książki. Mimo to fantaści nie zawiedli, a organizatorzy nie zawiedli ich.

Program jak zwykle bardzo różnorodny i dopracowany w szczegółach. Niezliczona ilość prelekcji o tematach literackich, komiksowych, naukowych, spotkania z autorami. Gdyby ktoś chciał uczestniczyć we wszystkich musiałby znaleźć sposób na czas i przestrzeń (jedna z prelekcji tego właśnie dotyczyła).

Bogactwo Maskarady

Po raz kolejny rozstrzygnięto konkurs na najlepszy cospaly. Prezentację będącą wciągającym widowiskiem można była śledzić w Sali Ziemi lub na telebimie przed pawilonem (majowa pogoda bardzo to umożliwiła). Grand Prix Maskarady 2019 zdobyła Magda "Kurumi" Orzechowska jako Cosplay Alexstrasza z serii World of Warcraft; nagroda za najlepszy cosplay przypadła Małgorzacie "Margaret" Janikowskiej jako Senua z Hellblade Senua's Sacrifice; najlepszy projekt własny wywalczyła Monika "Ailish" Filipiak jako Projekt DRC - Ran Bioengineered Dragon; najlepsza prezentacja grupowa - Shina Lironi jako Zła Królowa i Królewna Śnieżka z Once Upon a Time; a najlepsza prezentacja solowa Katarzyna "Wilkoak" Kamińska. Dodatkowo jurorzy postanowili przyznać indywidualne wyróżniania od siebie i tak - wyróżnienie jurorskie od Ewy Bryniarskiej z Mi-parti dla Grupy Bumcyfikszyn jako Winterlean i Sheramine, wyróżnienie jurorskie od Fenix Fatalist dla Bartosza "Barkal" Kalisty jako Boss Rider, wyróżnienie jurorskie od Norge dla Bartłomieja "Glorf" jako Ork.

Twardowsky 3,14

Największy news podczas Pyrkonu ogłosili chyba twórcy Legend Polskich Allego. Dotychczasowe krótkie filmy w reżyserii Tomasza Bagińskiego, o Twardowskim, Jadze, czy Bazyliszku emitowane w Internecie zyskały spore grono fanów, którzy czekali na kolejne odcinki. Doczekają się i to pełnometrażowego filmu, który wejdzie do kin pod koniec 2019 roku. Roboczy tytuł "Twardowski 3,14" zapowiada, że fabuła toczyć się będzie wokół postaci granej przez Roberta Więckiewicza. Na spotkaniu w Sali Ziemi o planach związanych z produkcją mówili m.in. Aleksandra Karzysprzyk grająca Lucynkę i Tomasz Drabek wcielający się w postać Boruty, a na telebimie łączący się z oddali Tomasz Bagiński.

Fantastyczna różnorodność

Prykon to oczywiście stoiska z literaturą, komiksami, gadżetami, pamiątkami, sale gdzie pograć można w gry elektroniczne i planszowe, stoiska tematyczne nawiązujące do kultowych filmów jak Star Trek czy Star Wars, wioska Elfów, obóz Słowiański, klimaty postapo, starożytna Grecja. Można było nauczyć się celtyckich tańców i pograć w quidditcha - grę znaną z książek i filmu o Harrym Potterze. Jest też wiele miejsca na spontaniczne pomysły i projekty organizowane przez uczestników. Spośród strojów i postaci nie zabrakło chyba żadnej kiedykolwiek stworzonej przez fil, literaturę, czy gry. Przez trzy dni 40 tys. ludzi bawiło się w świetnie w przyjaznej i życzliwej atmosferze, bez zgrzytów i problemów.

Bez nich nie byłoby Pyrkonu

Pyrkon odbywa się przede wszystkim dzięki ludziom z poznańskiego stowarzyszenia Klub Fantastyki Druga Era.

- Chcemy pokazać, że fantastyka to ważna część kultury. To, że ktoś się tym interesuje to jest rewelacyjne. Chcemy też integrować fanów fantastyki. Stwarzamy przestrzeń dla realizacji pasji i projektów fantastycznych, dużych i małych projektów. Zaprzyjaźnienie się z nami jest dobrą drogą, żeby zaangażować się w Pyrkon - mówi Piotr Derkacz, prezes Drugiej Ery.

Na Pyrkonie pracowało też ponad 600 gdżdaczy, młodych wolontariuszy, pomagających na każdym kroku, był Pokojowy Patrol, służby medyczne, profesjonalna ochrona. Swoje przestrzenie udostępniły jak od kilku lat Międzynarodowe Targi Poznańskie, a dzięki Miastu Poznań posiadacze wejściówek na festiwal mogli przez trzy dni za darmo jeździć komunikacją miejską.

Do zobaczenia

Ponad 50 proc. uczestników Pyrkonu to osoby do 24 roku życia, ale nie brakowało i takich, którzy pamiętają pierwsze festiwale. Pyrkon stał się już wydarzeniem międzypokoleniowym, a widok całej rodziny przebranej w postacie ze świata fantastyki nie należy do rzadkości.

Wkrótce rozpoczną się przygotowania do kolejnej edycji. Odbędzie się ona w dniach 26-28 kwietnia 2019 roku.

Mateusz Malinowski

© Wydawnictwo Miejskie Posnania