Biuletyn Miejski

Aktualności

Ekologia w Konstytucji

Znany poznański działacz ekologiczny Krzysztof Mączkowski napisał list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. List ma związek z zapowiedziami prezydenta, aby zorganizować referendum konstytucyjne.

Fot. K. Mączkowski
Fot. K. Mączkowski

Krzysztof Mączkowski (w przeszłości radny miejski) jest m.in. przewodniczącym Rady Programowej Agencji Informacji Ochrony Środowiska, a także przewodniczącym Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Ochrony Środowiska w Poznaniu. Sprawami ekologii zawsze były mu bliskie. Słysząc o inicjatywie Andrzeja Dudy postanowił przypilnować spraw ochrony środowiska i skierował do prezydenta list.

"Z wielką uwagą przyjąłem zapowiedź organizacji referendum konstytucyjnego z inicjatywy Pana Prezydenta, co jest - jak rozumiem - początkiem procesu zmiany Ustawy Zasadniczej. Nie chcę odnosić się do politycznych aspektów zmian Konstytucji, ale poprosić Pana Prezydenta o zwrócenie uwagi na jeden dość istotny obszar zagadnień zawartych w Konstytucji - ochronę środowiska." - rozpoczyna list Krzysztof Mączkowski.

Dalej zwraca uwagę, że każdy z nas, niezależnie od poglądów politycznych, korzysta z zasobów Ziemi - wody, powietrza, surowców, lasów. Ochrona środowiska jest wymogiem cywilizacyjnym naszego i przyszłych pokoleń. Autor listu przypomina, że w obecnej Konstytucji zapisane są kwestie związane z ochroną środowiska i jest to obowiązek władz publicznych.

"Zwracam się do Pana Prezydenta o zwrócenie uwagi na konieczność utrzymania zapisów dotyczących ochrony środowiska w nowej Konstytucji. Ten obszar zagadnień nie powinien podlegać sporom politycznym i ideologicznym manipulacjom, bo dotyczy warunków naszego życia na Ziemi" - pisze dalej Krzysztof Mączkowski i dodaje, że dobrze byłoby podnieść rangę tych zagadnień w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Apel do prezydenta RP Krzysztof Mączkowski skierował w ramach swojego zaangażowania w działalność Agencji Informacji i Ochrony Środowiska, a do współpracy z tym zakresie chciałby włączyć także zaprosić inne organizacje ekologiczne i środowiska naukowe.

Pozostaje teraz czekać na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta.

oprac. mat.

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.