Biuletyn Miejski

Aktualności

Jesteśmy dla seniorów

Rozmowa z Wojciechem Bauerem, dyrektorem Centrum Inicjatyw Senioralnych

fot. Centrum Inicjatyw Senioralnych
fot. Centrum Inicjatyw Senioralnych

Czym jest CIS? Kiedy i dlaczego powstało?

CIS to wyjątkowa instytucja, której zadaniem jest współpraca z poznańskimi seniorami. Są oni obecnie najliczniejszą grupą mieszkańców Poznania. Działalność CIS rozpoczęła się w 2010 roku, uchwałą Rady Miasta Poznania. Warto zauważyć, że Centrum powstało nie tylko dlatego, że chciały tego władze miasta czy urzędnicy, ale przede wszystkim sami seniorzy. To oni zgłosili propozycję utworzenia instytucji, która będzie skupiała różne inicjatywy oraz stanie się dla nich głównym ośrodkiem informacji.

Jakie są funkcje CIS?

Zbieramy informacje o seniorach i dla seniorów. Diagnozujemy potrzeby osób starszych i odpowiadamy na nie, reagujemy na prośby, pomagamy w realizacji pomysłów. Wydobywamy ukryty, ogromny potencjał seniorów. Prowadzimy też działania na rzecz dojrzewania do starości wśród młodego pokolenia. Wciąż żywe są niesprawiedliwe i mylne stereotypy dotyczące jesieni życia. Panuje brak świadomości, czym jest starość, jakie niesie ze sobą problemy, ale także radości i pozytywy. Walczymy więc z postawami dyskryminującymi starsze osoby. Organizujemy spotkania w liceach i gimnazjach. Mobilizujemy młodzież, żeby wzbudziła w sobie refleksję, czym może być ich starość. Bo do starości się dojrzewa i już w młodym wieku trzeba wypracować odpowiednie nawyki i styl życia. Nie zajmujemy się natomiast opieką, chociaż pomagamy seniorom w kryzysowych sytuacjach.

W jakich formach CIS realizuje swoje zadania?

Jesteśmy punktem kontaktowym i informacyjnym. Dzwonią do nas osoby, które chcą ciekawie spędzić czas, zrealizować pomysł, ale również osoby z problemami, którym trzeba pomóc. Prowadzimy poradnictwo, np. w zakresie nowych technologii. Wydajemy publikacje kierowane do seniorów, m.in. Poznański Przewodnik Seniorki i Seniora. Organizujemy spotkania edukacyjne (warsztaty i wykłady) oraz kampanie, takie jak Poznańska Akademia Bezpieczeństwa zorganizowana wspólnie z Pogotowiem Ratunkowym, Policją oraz Wydziałem Zarządzania kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta. Przygotowujemy też duże wydarzenia: w październiku Senioralia (na wzór studenckich juwenaliów z setkami różnych propozycji) oraz targi Viva Seniorzy! w maju. Całość naszych działań opiera się na ścisłej współpracy z partnerami działającymi na rzecz seniorów, w tym: organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi, firmami.

Kto pracuje w CIS?

Obecnie na stanowiskach merytorycznych zatrudniamy pięć młodych osób. Nasi pracownicy są pełni empatii, cierpliwi i wrażliwi, ale równocześnie pomysłowi i kreatywni. Kończyli studia w zakresie nauk społecznych (pedagogika, psychologia). Ale nasz stały zespół ma całą rzeszę współpracowników - są to pracownicy organizacji pozarządowych, wolontariusze, ale przede wszystkim seniorzy, którzy pracują z nami i dla nas. Oni też stanowią zespół CIS. Realizujemy hasło: "Siła młodych rąk i mądrość siwych głów".

Mam wrażenie, że kocha Pan to, co robi. Kiedyś powiedział Pan, że od seniorów można się dużo nauczyć.

Wiele zależy od indywidualnych, osobistych doświadczeń. Dla mnie kontakt z seniorami jest bardzo wartościowy - zarówno służbowo, jak i osobiście. Uczę się od nich, co trzeba zrobić, by przygotować się do starości. Mówią mi, że należy budować relacje i nie zapominać o swoich potrzebach, pasjach. Pokazują, że starość może być dobrym doświadczeniem. No i że zdrowie jest najważniejsze, więc już teraz muszę zadbać o moją kondycję. rozmawiała:

Rozmawiała Katarzyna Kamińska

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.