grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Lubię wracać tam, gdzie byłem...

Nad Jeziorem Swarzędzkim [Z CYKLU OD PRZYSTANKU DO PRZYSTANKU]

Fot. Z. Szmidt - grafika artykułu
Fot. Z. Szmidt

Sentymentalny przebój pod tym tytułem śpiewa (do słów Wojciecha Młynarskiego, i to jak!) Zbigniew Wodecki. Zapraszam na spacer nad Jezioro Swarzędzkie... lubię wracać tam.

Trasa naszej kolejnej wycieczki w dolinie Cybiny prowadzi tym razem wzdłuż jeziora położonego w północnej części Swarzędza, znanego przede wszystkim jako miasto stolarzy. Według jednego z podań w czasach przedchrześcijańskich na najwyższym wzniesieniu, nad jeziorem, znajdowało się miejsce kultu boga słońca - Swaroga lub jego syna Swarożyca - boga ognia i stąd wywodzona jest nazwa wsi i późniejszego miasta. Dziś na tym wzniesieniu znajduje się kościół pw. św. Marcina. Dużą atrakcją krajoznawczą Swarzędza jest skansen pszczelarski.

Kije w dłoń!

W czasie niedawnych wakacji każdego ranka z kijkami do nordic walkingu wędrowałem wzdłuż pustej (sic!) kołobrzeskiej plaży. Hormony szczęścia w czasie spacerów z kijkami uwalniam już od kilku lat. Lubiącym liczby (sam należę do nich) podam, że przy nordic walkingu wchłanianie tlenu jest o prawie 50 proc. wyższe niż przy marszu bez kijków, spalanie kalorii o 20 proc. większe niż przy bieganiu, a zaangażowanych jest ponad 90 proc. naszych mięśni. To także okazja do spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu, a dla niektórych spacer z kijkami to po prostu "nordic plotking". Do popularnych ścieżek spacerowych w okolicach Poznania należy także trasa "Jeziorna" prowadząca wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego. Długość całej ścieżki wynosi 8,3 km, a na jej przejście umiarkowanym tempem (bez postojów) potrzeba ok. 2,5 h).

Południowym brzegiem

Od północy Jezioro Swarzędzkie graniczy z osiedlem Zieliniec i z kompleksem poznańskich lasów komunalnych wschodniego klina zieleni. Wędruję tam czasami od Jeziora Maltańskiego, wzdłuż doliny Cybiny. Planując wycieczkę wokół Jeziora Swarzędzkiego, warto jednak podjechać autobusem MPK lub Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej.

Nasz spacer rozpoczynamy przed pływalnią Wodny Raj, będącą jednym z obiektów Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji. Posiada trzy baseny (sportowy, rekreacyjny i brodzik dla dzieci) oraz dwie 90-metrowe zjeżdżalnie i aż kusi, aby pozostać tu dłużej. Przed nami jednak dalsza droga, a na niej  ścieżka przyrodnicza, przystań wodna, ścieżka zdrowia ze stanowiskami do ćwiczeń, trawiasta plaża, miejsca widokowe i biwakowe, gdzie można zatrzymać się na "małe co nieco".

Po około 2 km marszu dochodzimy do końca jeziora i osiedla Kościuszkowców, skąd mniej wytrwali piechurzy lub ci, którzy zbyt długo korzystali z atrakcji "południowego brzegu" albo zechcą podziwiać zachód słońca nad jeziorem, mogą powrócić do Poznania autobusem. Dalej, ulicą Cieszkowskiego idziemy w lewo w kierunku Gruszczyna, przechodząc nad wpływającą do jeziora Cybiną, skręcamy w ulicę Leśną i dochodzimy do polany biwakowej przy leśniczówce. Nasza trasa prowadzi teraz przez teren Lasów Komunalnych Poznania i łączy się ze szlakami rowerowymi: Cysterskim i Piastowskim oraz... Drogą św. Jakuba.

Camino de Santiago

Camino, czyli Droga św. Jakuba (www.camino.net.pl) to stary europejski szlak pątniczy wiodący do grobu Apostoła w Santiago de Compostela. Wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego przechodzi - liczący 394 km - odcinek szlaku prowadzący z Gniezna do Zgorzelca i dalej do Pragi, potem przez Niemcy i Francję aż do "końca ziemi", czyli zachodniego skrawka Hiszpanii, gdzie znajduje się Santiago de Compostela. My przejdziemy tym szlakiem zaledwie 2,5 km... Drogę do Santiago można kontynuować w następnych latach; w okolicach Poznania znajdują się trzy kluczowe obiekty szlaku - kościoły pod wezwaniem św. Jakuba w Murowanej Goślinie, Poznaniu-Głuszynie oraz w Żabnie w powiecie śremskim.

Oznakowaną ścieżką wędrujemy dalej wzdłuż jeziora. Tu przyjeżdżaliśmy z dziećmi na harcerskie biwaki. Zatrzymuję się przy krzewach z czarnosinymi cierpko-gorzkawymi owocami, wspominając ich wiosenne kwitnienie, i szukam w pamięci wiersza Herberta (Tarnina) "...ten przydrożny krzew łamie / zmowę ostrożnych / i jest / jak piękni młodzi ochotnicy/ którzy giną w pierwszym dniu wojny w nowiutkich mundurach...".

Na dalszej drodze mijamy punkt widokowy na jezioro i miejsce na odpoczynek z możliwością rozpalenia ogniska. Wreszcie, po prawie 6 km marszu, dochodzimy do Zielińca. Tu - choć trasa nordic walkingu wiedzie dalej do Wodnego Raju - kończymy naszą wycieczkę.

Witold Gostyński

Informacje praktyczne:

  • Dojazd: z ronda Śródka do rynku w Swarzędzu autobusem Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej (linia 405, czas jazdy 25 min), dalej pieszo ok. 900 m (przez ulice Wielka Rybacka i Kosynierów) do pływalni Wodny Raj.
  • Powrót: z przystanku Zieliniec (dojście znad jeziora ok. 650 m ulicami Darniową, Strzałkowską i dalej Arkońską) autobusem MPK linii 66 do ronda Rataje lub z przystanku os. Kościuszkowców linią 401 (czas jazdy 25 min).
  • Uwaga! W autobusach SKA obowiązuje zasada wsiadania przednimi drzwiami z wyjątkiem przypadku oczekiwania na przystanku dużej liczby pasażerów. Nie jest ważna "eportmonetka" karty PEKA. Bilet kupiony w punktach przedsprzedaży należy skasować. Bilet można kupić też u kierowcy (droższy) lub w systemie CallPay z pomocą telefonu komórkowego. Dla osób, które ukończyły 65. rok życia, przejazdy w Swarzędzu są bezpłatne na podstawie dokumentu tożsamości z odnotowaną datą urodzenia. Przy zachowaniu ogólnych zasad bezpieczeństwa na polanie nad jeziorem przy drodze rowerowej oraz na polanie przy leśniczówce Zieliniec można rozpalić ognisko.
  • Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji (pływalnia, przystań): www.scsir.swarzedz.pl.
  • Na przystani SCSiR w soboty i niedziele września w g. 11-19 (uzależnione od warunków atmosferycznych) czynna jest wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych i łodzi.
  • Szczegółowy opis trasy "Jeziornej" znajduje się w przewodniku Puszcza Zielonka i okolice (także w formie elektronicznej na www.puszcza-zielonka.pl).

oprac. W.G.