grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Niepodległość na wielkopolskiej wsi

Drugi marcowy wykład otwarty w ramach projektu "Poznański sposób na niepodległość".

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Spotkanie odbędzie się w 22 marca o godz. 18.00 w Sali Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu. Wykład zatytułowany "Niepodległy" dzień codzienny mieszkańców wielkopolskiej wsi wygłosi dr hab. Anna Weronika Brzezińska (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze).

Kierunki badań prowadzonych przez autorkę wykładu to m.in. dziedzictwo kulturowe polskiej wsi i przemiany wiejskiego krajobrazu kulturowego, konstruowanie tożsamości regionalnej w warunkach przerwanej ciągłości kulturowej, współczesny ruch regionalny i animacja kultury lokalnej oraz społeczny kontekst funkcjonowania tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła.

Dr hab. Anna Weronika Brzezińska zapowiada swój wykład w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk w następujący sposób: 11 listopada 1918 roku wypadał w poniedziałek. Polska odzyskała niepodległość, Wielkopolskę za chwilę czekało powstanie wielkopolskie, ale życie toczyło się dalej... Tego dnia nie ukazał się numer "Kurjera Poznańskiego", ale w wydaniu z dnia następnego można było przeczytać ogłoszenie matrymonialne, w którym: "kawaler, lat 33, rolnik z rodziny obywatelskiej pragnie ożenku i czeka na oferty od pań posiadających większe gospodarstwo". Nadzieja na nowe życie w odrodzonym kraju?

Czy zadawaliśmy sobie kiedyś pytania, jak ten ważny dzień został zapamiętany poprzez ówczesnych Wielkopolan oraz co odzyskanie niepodległości oznaczało dla życia codziennego przeciętnego mieszkańca wielkopolskiej wsi? W kalendarzu gospodarskim dzień ten oznaczał koniec robót na polach i początek zimy. Po raz ostatnio także wypędzano bydło na pastwiska. Dzień jak co dzień, a jednak... inny - już niepodległy.

Wykładowi otwartemu tradycyjnie towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, zatytułowana "Stroje ludowe i obyczaje wsi wielkopolskiej na przełomie XIX i XX wieku ", obejmująca materiały ze zbiorów Biblioteki PTPN. Zarówno na wykład, jak i wystawę - wstęp wolny!

Przedsięwzięcie "Poznański sposób na niepodległość" objęte zostało patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania. Ponadto, projekt został dofinansowany ze środków Miasta Poznania. Patronat medialny nad projektem objęli: TVP 3 Poznań, Radio Poznań oraz miesięcznik IKS (Wydawnictwo Miejskie Posnania, kultura.poznan.pl).

oprac. red.

Zobacz także: