Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

O szlaku bojowym Wojsk Wielkopolskich

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na pierwszy w tym roku wykład otwarty w ramach projektu "Poznański sposób na niepodległość", który odbędzie się 10 stycznia, w Sali Posiedzeń PTPN, ul. Mielżyńskiego 27, o godz. 18.

Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

Wykład zatytułowany: "Niezawodni w walce. Działania bojowe Wojsk Wielkopolskich w latach 1919-1920" wygłosi dr Bartosz Kruszyński (Zakład Historii Wojskowej, Instytut Historii UAM). Jego szerokie zainteresowania badawcze zaowocowały licznymi publikacjami, wśród których znalazły się m.in. monografie: "To, co po Tobie mam najdroższego, a co jest nasze. Biografia ppłk Zbigniewa  Stanisława Kiedacza (1911-1944)" (Toruń 2004), "Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921" (Poznań 2010), "Kariery oficerów w II Rzeczypospolitej" (Poznań 2011), "Udział sił zbrojnych USA w konfliktach w Iraku i Afganistanie - największych wojnach przełomu XX/XXI wieku (na podstawie źródeł i opracowań amerykańskich)" (Poznań 2011), "Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej. Wojsko w życiu miasta" (Poznań 2013) oraz "Kaczmarek Regimenty. Niemiecka 10. Dywizja Piechoty podczas fazy wstępnej I wojny światowej w roku 1914" (Poznań 2018). Bartosz Kruszyński jest członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych, popularyzatorem nauki. Wykładowi tradycyjnie towarzyszyć będzie tematyczna wystawa, przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN. Zarówno na wykład, jak i wystawę - wstęp wolny.

Przedsięwzięcie "Poznański sposób na niepodległość" objęte zostało patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania. Ponadto, projekt został dofinansowany ze środków Miasta Poznania. Patronat medialny nad projektem objęli: TVP 3 Poznań, Radio Poznań oraz Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS (Wydawnictwo Miejskie Posnania).

oprac. red.

Zobacz także: