Biuletyn Miejski

Aktualności

Palenie tytoniu jest chorobą

Codziennie pali tytoń 33 proc. dorosłych mężczyzn (5,2 mln) i 21 proc. dorosłych kobiet (3,5mln) - łącznie 27 proc. (8,7) mln dorosłych w Polsce.

.
.

21 listopada br. przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w Polsce od 1991 roku. Jest to kolejna okazja, aby mówić o nałogu, który ma wpływ na nasze zdrowie. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz inne będące przyczyną wysokiej umieralności i niepełnosprawności.

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu organizuje akcje informacyjno-edukacyjne, porady antynikotynowe oraz punkty, w którym będzie można zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Takie spotkania odbędą się 14 listopada dla studentów (we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IMFSA Poland) na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w godz. 10-13; 21 listopada  (we współpracy ze Starostwem Powiatowym) w siedzibie starostwa w godz. 10-13.

Równocześnie będzie miała miejsce promocja ogólnopolskiego profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od  alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych wdrażanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Głównym celem Projektu współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym.

Bez względu na wiek rzucanie palenia tytoniu zawsze się opłaca - rok po rzuceniu palenia - spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w porównaniu do ryzyka palacza.