Biuletyn Miejski

Aktualności

Papież, street art, rzeźbione obrazy

Mauro Pallotta - Maupal, włoski streetartowiec, przyjeżdża do Poznania, by zobaczyć miasto z bliska i poszukać miejsca dla swojego muralu.

Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

Otwarte spotkanie z artystą odbędzie się w siedzibie Fundacji Malta, w czwartek o godz. 18, ul. Ratajczaka 44 (I piętro). Podczas rozmowy Maupal opowie o doświadczeniach przy tworzeniu murali, sytuacji street artu we Włoszech oraz o swojej autorskiej technice malarskiej na stalowej wełnie.

Mauro Pallotta, tworzący pod pseudonimem Maupal to jeden z najciekawszych twórców włoskiego streetartu. Największą sławę przyniosły mu obrazy z wizerunkiem papieża Franciszka. Pierwszy portret, namalowany i naklejony na jednym z murów w Rzymie w 2014 roku, przedstawiał papieża lecącego w pozie Supermana. Drugi powstał w sąsiedztwie placu św. Piotra i przedstawiał papieża, który stoi na drabinie i maluje pędzlem na ścianie grę w kółko i krzyżyk, kółko zamienił na "pacyfkę". Choć oba po kilku godzinach usunęły służby komunalne, w pamięci miasta, internautów i turystów obrazy utrwaliły się na stałe. O Maupalu zrobiło się głośno na arenie międzynarodowej. Fotografie drugiego muralu zamieściła na swym profilu na Twitterze także Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, co przyjęto jako dowód uznania dla inicjatywy.

"Moja praca została uznana za polityczną, więc policja zdecydowała się ją natychmiast usunąć. Dla mnie obraz miał jasny przekaz: pokój, a pokój unieważnia politykę." - skomentował reakcję władz Rzymu Maupal.

Artysta stworzył też swoją autorską, trójwymiarową technikę malarską. Pozornie tradycyjne portrety maluje na stalowej wełnie, która w procesie pokrywania lakierem akrylowym, zmienia kształty. Malowane twarze nabierają wyrazistych rysów, nie przez pociągnięcie pędzlem a przez modelowanie wełny pod wpływem sprayu. Niektórzy krytycy mówią, że Pallotta rzeźbi obrazy.

Wydarzenie jest realizowane ze środków Miasta Poznania.

oprac. mat.

Zobacz także: