Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Parkrun Poznań #300

21 kwietnia o godzinie 9 na Cytadeli po raz 300. wystartuje w Poznaniu bieg w ramach parkrun. Organizatorzy zapraszają do udziału tych, którzy w parkrun już startują, jak i każdego kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z tym biegiem.

Fot. Mateusz Malinowski
Fot. Mateusz Malinowski

Parkrun to formuła biegania realizowana w kilkunastu krajach na całym świecie, w ponad tysiącu lokalizacji. W Polsce takie biegi odbywają się w ponad 50 lokalizacjach, a Poznań był jednym z pierwszych miast w kraju (2012 rok), które przyłączyły się do tej międzynarodowej formy aktywności. Pierwszy parkrun na świecie odbył się w Wielkiej Brytanii w 2004 roku. Twórcą tego światowego fenomenu był Paul Sinton-Hewitt.

Biegi w ramach parkrun odbywają się zawsze na terenach zielonych, na dystansie 5 km, w stałych terminach - sobota, godzina 9. W Poznaniu od samego początku terenem spotkań jest Cytadela. Poznańska trasa jest oceniana jako jedna z najciekawszych tras parkrun na całym świecie.

Udział jest zawsze całkowicie bezpłatny na podstawie jednorazowej rejestracji w systemie parkrun. Uzyskany kod uczestnika pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów, w dowolnej lokalizacji parkrun na świecie. Rezultaty zapisywane są w profilach uczestników i przesyłane na ich adres poczty elektronicznej. To jeden z niewielu bezpłatnych biegów z indywidualnym pomiarem czasu każdego uczestnika. Nie ma tutaj ograniczenia wieku i umiejętności, udział biorą zaawansowani biegacze, jak i początkujący. Biegi nie byłyby możliwe bez wolontariuszy, który mierzą czas, monitorują trasę i biegaczy, sczytują wyniki. Jak organizatorzy i uczestnicy parkrun Poznań uczczą 300. bieg, tego jeszcze nie zdradzają. Po biegu będzie zapewne wspólne śniadanie na kocyku, Organizatorzy chcieliby także, aby podczas 300 biegu na starcie stanęło 300 zawodników, dlatego zachęcają do udziału. Trasę parkrun można pokonać biegiem, truchtem, spacerem, pchając wózek z dzieckiem lub biegnąć ze swoim psem - jak kto woli i potrafi.

mat.