grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Poznań i Brno od 50 lat razem

W czeskim Brnie trwają obchody 50-lecia partnerstwa Poznania i stolicy Moraw. Dni Kultury Polskiej są kulminacją świętowania tej rocznicy.

Wręczenie Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania - grafika artykułu
Wręczenie Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania

W Brnie w dniach 4-15 kwietnia trwają Dni Kultury Polskiej, w czasie których w stolicy Moraw odbywają się koncerty, wykłady, wystawy i projekcie polskich filmów.  Te dni to też uświetnienie 50 lat współpracy partnerskiej między Poznaniem a Brnem. W Czechach od kilku dni jest delegacja Poznania na czele z zastępcą prezydenta Poznania Jędrzejem Solarskim, Radę Miasta reprezentuje radny Wojciech Kręglewski. Delegacja spotkała się już z prezydentem Brna Petrem Vokřálem. Oprócz tego Poznaniacy nie tylko zwiedzają miasto, ale przede wszystkim prezentują dorobek Poznania i w spotkaniach bilateralnych uzgadniają szczegóły wspólnych projektów na przyszłość. Wśród nich będzie m.in. wydanie  brneńskich legend przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Uczniowie z Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej dali też koncert wspólnie ze swoimi odpowiednikami z szkoły artystycznej w Brnie. W holu głównym miejskiej Biblioteki Jirzeho Mahena prezentowana jest  wystawa o Henryku Sienkiewiczu przygotowana przez Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza z Poznania. Prezentowane są jego dzieła w czeskim przekładzie, a także zawiązki twórcy z Czechami. Oprócz tego wymieniane są doświadczenia między brneńskimi bibliotekami, a Biblioteką Raczyńskich.

Na głównej  uroczystości w Bibliotece Jirziho Mahena zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, dziękując za wieloletnią współpracę przekazał miastu Brno Wielką Pieczęć Miasta Poznania na ręce wiceprezydent Brna Kláry Liptákovej. Podziękowania za współpracę składali także m.in. konsul Rzeczypospolitej w Ostrawie Janusz Bilski, konsul honorowa Czech w Poznaniu Renata Mataczyńska, dyrektor Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza Anna Surzyńka-Błaszczak oraz dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka oraz gospodarz uroczystości dyrektor Bibiloteki Jirziho Mahena Libuše Nivnická. Dodatkowo konsul honorowa Renata Mataczyńska odznaczyła okolicznościowymi medalami za wieloletnią współpracę zasłużonych przedstawicieli Brna.

Poznaniacy zaprosili swoich brneńskich partnerów do uczestnictwa w zbliżających się obchodach 1050-lecia chrztu Polski, oraz 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. W październiku natomiast w Poznaniu odbędą się kolejne Dni Kultury Czeskiej.

(jg)