Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Poznaniacy na igrzyskach olimpijskich

Książka autorstwa Ryszarda Wryka to najnowsza propozycja Wydawnictwa Miejskiego Posnania, która powinna szczególnie zainteresować miłośników historii sportu.

http://wmsklep.home.pl/pl/p/Poznaniacy-na-igrzyskach-olimpijskich-1924-2018/990
Fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania

W dziejach poznańskiego sportu od zawsze szczególną rolę odgrywali olimpijczycy. Od pierwszego startu w igrzyskach w 1924 roku zaświadczali o sportowej randze Poznania i jego znaczeniu w sporcie polskim.

Zbiorowość poznańskich olimpijczyków liczy 225 zawodników, którzy na trwałe wpisali się w dzieje ruchu olimpijskiego i historię Poznania. Ich olimpijskie starty w latach 1924-2018 i sylwetki przedstawione zostały na kartach prezentowanej książki. Atutem publikacji jest unikatowa ikonografia oraz zawarte w aneksie interesujące zestawienia tabelaryczne.

Ryszard Wryk - profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Historycznym - zajmuje się historią sportu, najnowszymi dziejami Wielkopolski i biografistyką. Szczególne miejsce w jego badaniach zajmuje sport akademicki i ruch olimpijski. Jest autorem i redaktorem licznych publikacji. Za twórczość naukową został wyróżniony przez Polski Komitet Olimpijski Wawrzynami Olimpijskimi - złotym (2016), srebrnym (2008) i brązowym (2012).

Publikacja dostępna jest w Centrum informacji Miejskiej przy ul. Ratajczaka 44 (budynek "Arkadia") oraz w sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Wkrótce pojawi się w sprzedaży w wybranych księgarniach.

oprac. red.