grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Szpital dla zwierząt gotowy

Po ponad roku, od chwili rozpoczęcia budowy na Sołaczu przy ul. Wołyńskiej wyrosła Klinika Weterynaryjna Małych i Dużych Zwierząt, którą wybudował Uniwersytet Przyrodniczy. Obiekt niebawem we władanie przejmą pracownicy Instytutu Weterynarii i studenci kierunku weterynaria.

Klinika Weterynaryjna Małych i Dużych Zwierzą, fot. Uniwersytet Przyrodniczy - grafika artykułu
Klinika Weterynaryjna Małych i Dużych Zwierzą, fot. Uniwersytet Przyrodniczy

Choć we wnętrzu budynku trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe to rozpoczyna się już instalacja aparatury medycznej i laboratoryjnej. Do obiektu docierają już transporty skrzyń w których jest m.in. rentgen, tomograf, lampy bezcieniowe niezbędne w salach operacyjnych, stoły chirurgiczne, które instalowane będą w dwóch szpitalach - dla małych i dużych zwierząt. Boksy na przyjęcie dużych pacjentów są już gotowe, będą też klatki w szpitaliku dla małych pacjentów.

W części parterowej zlokalizowane są 4 gabinety weterynaryjne, zaplecze diagnostyczne oraz 2 bloki operacyjne, sale intensywnej opieki pooperacyjnej, pomieszczenia (chłodnie) na odpady, sterylizatornie narzędzi chirurgicznych, specjalna komora z rentgenem z zachowaniem wszelkich procedur BHP. Tuż przy głównym wejściu do klinki, przy recepcji-holu, jest pomieszczenie przeznaczone na aptekę z medykamentami do leczenia zwierząt.

Na piętrze znajdują się sale laboratoryjne, socjalne, magazyn leków i aparatura klimatyzacyjno - grzewcza. Tam jest także sala wykładowa o amfiteatralnym układzie na 96 miejsc. Niebawem zawisną w niej dwa duże ekrany plus tablice multimedialne, co umożliwi obserwację prowadzonych zabiegów i operacji. W założeniu pomysłodawców kliniki jest bowiem łączność z podobnymi obiektami na całym świecie i wymiana doświadczeń naukowo-badawczych w leczeniu zwierząt. Ogólna wartość samego wyposażenia to prawie 4 mln. zł.

- Klinika weterynaryjna naszej uczelni w porównaniu z innymi nie będzie należała do największych - podkreśla prof. Małgorzata Szumacher-Strabel, dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. - Jednak nie wielkość, ale nowoczesność przyświecała inicjatorom budowy tej oczekiwanej uniwersyteckiej bazy dydaktyczno-naukowej - wyjaśnia. A prodziekan prof. Krzysztof.W. Nowak, dodaje: - klinika ma spełniać wszelkie wymogi stawiane przez Unię Europejską w leczeniu małych i dużych zwierząt, ma również w doskonałych warunkach przygotowywać zawodowo kadrę przyszłych lekarzy weterynarii - wyjaśnia.

W przyszłości na wyposażeniu kliniki znajdzie się też ambulans weterynaryjny wyposażony w zminiaturyzowaną aparaturę diagnostyczną, który na wezwanie docierać będzie z lekarzami i studentami do chorych dużych zwierząt. Zajęcia dydaktyczne rozpoczną się od 1 marca 2015 r., czyli od letniego semestru. Z obiektu korzystać będą nie tylko naukowcy i studenci, ale także właściciele zwierząt domowych, hodowlanych i egzotycznych.

Oprac. (jg)