grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

XLPL Ekiden

Ruszyły zapisy na sztafetę maratońską w Poznaniu.

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Z tradycyjnym maratonem - sztafetę maratońską łączy dystans 42 km 195 m. Z tą różnicą, że w sztafecie tę odległość dzieli między sobą 6 osób (członków jednej drużyny). Sama zaś tradycja sztafety pochodzi nie z Grecji, ale z Japonii. Słowo ekiden w z języku japońskim (ekiden-kyōsō) oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Źródłem sztafety był system transportowy i pocztowy działający w Japonii w czasach dawnych, polegający na tym, że podczas trasy w określonych punktach zmieniali się kurierzy lub ich konie, dzięki czemu wiadomości i towary były przesyłane szybciej i pewniej.

Jedną z najbardziej popularnych szczególnie w Europie stała się sztafeta maratońska w składzie 6 osób. Liczba kilometrów, które każdy biegacz z drużyny ma do pokonania różni się w zależności od decyzji organizatora, ale łącznie zawsze jest to łącznie dystans klasycznego maratonu.

Do tej pory ekiden organizowano m.in. w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Zawędrował też do Polski i do Poznania. W tym roku 22 maja nad Maltą odbędzie się IV edycja tej imprezy odbywającej się pod nazwą XLPL Ekiden. Organizatorzy postanowili w oryginalny sposób zapisać nazwę naszego regionu: Wielko (XL) polska (PL). W ten sposób chcą połączyć historię i tradycję z takimi cechami jak innowacyjność, kreatywność, dynamika. "- Chcemy, aby ten skrót stał się symbolem - jeśli nie samej Wielkopolski, to przynamniej nowego sposobu myślenia o regionie tak wielkich możliwości' - napisali na swojej stronie internetowej.

Drużynowy charakter biegu na celu zarówno popularyzację biegania, jak i integrację biegaczy z różnych środowisk. Może być sposobem na na integrację, na przykład pracowników jednej firmy. Integracyjny jest również projekt medali, które mają kształt puzzli i składają się w całość jak dobrze zgrana drużyna.

Jest też aspekt charytatywny Z każdego wpisowego 42 zł i 195 gr przekazane zostanie dla Fundacji Dar Szpiku.

Zapisy ruszyły 1 lutego. Zgłosić może się maksymalnie 250 sztafet.