Biuletyn Miejski

Aktualności

Zmiana warty w Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Od sierpnia nowym dyrektorem Caritas w Poznaniu zostanie ks. Marcin Janecki. Zastąpi na tym stanowisku ks. Waldemara Hanasa, który obejmie stanowisko Ekonoma Archidiecezji Poznańskiej. O zmianach poinformowano na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej.

Ks. Waldemar Hanas (z lewej) i ks. Marcin Janecki (z prawej), fot. poznan.pl / Miejska Rada Seniorów
Ks. Waldemar Hanas (z lewej) i ks. Marcin Janecki (z prawej), fot. poznan.pl / Miejska Rada Seniorów

Podczas tegorocznej, uroczystej sesji Rady Miasta Poznania tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania" otrzymała m.in. Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Odznaczenie odebrał ks. Waldemar Hanas, który kieruje tą organizacją od 2007 roku. Po 10 latach przechodzi do nowych zadań. Od 1 sierpnia zostanie nowym Ekonomem Archidiecezji Poznańskiej. Zastąpi na tym stanowisku ks. Henryka Nowaka. Caritas Archidiecezji Poznańskiej szefować będzie z kolei jej dotychczasowy wicedyrektor - ks. Marcin Janecki, pracujący obecnie w parafii Świętego Krzyża na Górczynie.

Caritas Poznań jest jednym z 44 diecezjalnych i archidiecezjalnych Caritas w Polsce. Prowadzi wiele placówek w tym: Centrum Administracyjno-Formacyjne Caritas w Poznaniu na Rynku Wildeckim, mieszczące między innymi punkt konsultacyjny dla młodzieży uzależnionej, punkt konsultacji psychologicznej oraz poradnię rodzinną. Ma pod swoją opieką 6 świetlic oferujących ponad 200 dzieciom - pomoc psychologa, socjoterapeuty oraz podejmujących działania interwencyjne jak i zmierzające do zmiany sytuacji domowej uczestników. Jedną z bardziej widocznych działań jest prowadzenie we współpracy z Siostrami Albertynkami, Urszulankami, Elżbietankami oraz Siostrami Franciszkankami Rodziny Maryi w Poznaniu jadłodajni, wydających dziennie w sumie prawie 1600 ciepłych, darmowych posiłków. Caritas Poznań organizuje cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wieczerzę wigilijną dla około 1700 osób na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także przy wsparciu finansowym Miasta Poznania w ramach budżetu obywatelskiego prowadzi od 2015 r. ogrzewalnię oraz schroniska dla osób bezdomnych. Wśród wielu innego rodzaju działań wymienić można choćby: wczasorekolekcje dla osób chorych, niepełnosprawnych, starszych, bezdomnych i osamotnionych organizowanych w różnych ośrodkach w Polsce, czy też kilkudniowe turnusy wypoczynkowe połączone z możliwością aktywnych spotkań dla podopiecznych Dziennych Domów Pomocy na terenie Poznania. Ponadto Caritas organizuje wakacje oraz półkolonie dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczy rocznie ok. 450 osób. Co roku organizacja dofinansowuje ok. 160 projektów wakacyjnych zgłoszonych przez parafie bądź inne podmioty. Poznański Caritas to 325 Parafialnych Zespołów, w których zaangażowanych jest około 3000 wolontariuszy, a ponadto 123 Szkolne Koła Caritasu, zrzeszające około 1500 młodych ludzi.

oprac. mat.

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.