Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Wyeksponują pozostałości kolegiaty

Na placu Kolegiackim wciąż trwają prace archeologiczne przed jego planowaną przebudową. Początek inwestycji planowany jest na wiosnę, odkryte pozostałości dawnej kolegiaty farnej będą wyeksponowane.

Cyfrowa rekonstrukcja kolegiaty, fot. Projekt Kolegiata
Cyfrowa rekonstrukcja kolegiaty, fot. Projekt Kolegiata

Kompleksowe badania archeologiczne trwają już dwa lata. Badacze odkrywają pozostałości najważniejszej świątyni lewobrzeżnego Poznania - kolegiaty św. Marii Magdaleny, która przez ponad 500 lat dominowała w przestrzeni miasta. Choć istniała setki lat do dziś nie wiele po niej zostało. Badania archeologów krok po kroku odsłaniają tajemnice tej najbardziej okazałej świątyni na ziemiach polskich w swoich czasach.

Wykopaliska prowadzone są na obszarze całego placu Kolegiackiego. Badacze przeszukują grunt na głębokości 60 cm. Dotychczas wydobyto blisko 7000 zabytków, często bezcennych ze względu na swoją unikalność. - W południowej części placu odkryliśmy dobrze zachowane chodniki wykonane z kamieni, które zbiegają się w jednym miejscu. Może to wskazywać na wejście, prawdopodobnie do kruchty dawnej kolegiaty. Zachował się także próg wejściowy i fragment posadzki - mówi dr hab. Marcin Ignaczak, kierownik zespołu archeologów z Instytutu Archeologii UAM.

- Najważniejsze jest przywrócenie pamięci o bogatej historii tego miejsca. Nie tylko
w nazwie placu, ale przede wszystkim w warstwie materialnej, która uzmysłowi mieszkańcom i turystom wyjątkowe znaczenie tego obiektu w dziejach miasta - wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

- Obecnie, architekci pracują nad jak najlepszym wyeksponowaniem pozostałości Kolegiaty św. Marii Magdaleny, które zostały odkryte w ostatnim czasie przez archeologów. Zdajemy sobie sprawę, że dokonywanie zmian w już praktycznie gotowym projekcie jest żmudne i czasochłonne, a badania archeologiczne ciągle trwają. Ich efekty mogą nas jeszcze nie raz zaskoczyć. Warto jednak poświęcić sprawie tyle czasu, ile ona wymaga, nawet kosztem przesunięcia na nieco później samej inwestycji - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta.

Prace nad całkowitą przebudowa płyty placu Kolegiackiego mają rozpocząć się na wiosnę. Znikną nieużywane już miejsca parkingowe, a cały plac ma stać się przestrzenią dla pieszych. W zamyśle projektantów ze względu na bliskie położenie ma on stanowić alternatywę dla Starego Rynku.

UMP, (jg)