grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

"Wykluczeni" w Salonie

Spotkanie autorskie z Arturem Domosławskim, prowadzone przez Waldemara Kuligowskiego, w ramach Festiwalu Literatury Europy Środkowo-Wschodniej odbyło się w Salonie Posnania.

Fot. Marcin Kostaszuk - grafika artykułu
Fot. Marcin Kostaszuk

Pretekstem do spotkania była książka Artura Domosławskiego "Wykluczeni". To wielka panorama globalnego Południa i zbiorowy portret ludzi bez głosu i reprezentacji. Przegranych, poniewieranych i wydziedziczonych. Autor sięga po historie z różnych kontynentów i dekad, odsłaniając głębokie źródła współczesnej wędrówki ludów.

W lekturze tej książki nie chodzi jednak tylko o przyglądanie się, o dreszcz przerażenia, a nawet o odruch empatii. Domosławski nie jest sentymentalny i nie pozwala na naiwną lekturę. Nieszczęścia jakie dotykają bohaterów jego opowieści nie są jakimś "obiektywnym" zrządzeniem losu, lecz skutkiem decyzji prześladowców, a także politycznych i ekonomicznych interesów tych wszystkich, którzy na dokonujące się na ich oczach dramaty patrzą i milczą. Czy w historiach z tamtego świata nie odnajdziemy czasem naszych śladów?

Artur Domosławski: jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich reporterów. W latach 1991-2011 dziennikarz "Gazety Wyborczej", od 2011 r. związany z tygodnikiem "Polityka". Autor cenionych książek, m.in. Chrystus bez karabinu (1999), Gorączka latynoamerykańska (2004), Ameryka zbuntowana (2007) i głośnej biografii Kapuściński non-fiction (2010), przełożonej m.in. na angielski, francuski, hiszpański i włoski. Uhonorowany tytułem Dziennikarza Roku 2010.

Waldemar Kuligowski: profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Kierownik Zakładu Studiów nad Kulturą Współczesną. Od 2013 roku przewodniczący Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN i Komitetu Nauk Etnologicznych PAN. Prowadził badania terenowe w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Albanii, Węgrzech, Serbii i Uzbekistanie. Redaktor naczelny kwartalnika "Czas Kultury". Odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Zdobywca nagród "Książka Jesieni 2006", Edukacja XXI", wyróżniany za pracę dziennikarską i w ogólnopolskich konkursach poetyckich.

  • Salon Posnania służy nie tylko jako miejsce wydarzeń własnych Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Jest miejscem otwartym, miejscem spotkań dla różnych inicjatyw kulturotwórczych, miastotwórczych i edukacyjnych.

oprac. mat.