grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zakończyła się sesja absolutoryjna

Rada Miasta nie poparła wniosku Komisji Rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu

Na początku sesji trzech radnych wygłosiło oświadczenia. Radna Urszula Stecka jako członkini Komisji Rewizyjnej odcięła się od stanowiska tej Komisji o nieudzielaniu absolutorium Prezydentowi Miasta. Radny Tadeusz Dziuba natomiast odniósł się krytycznie do wykonania budżetu, a także opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Na koniec radny Mariusz Wiśniewski przedstawił stanowisko Komisji Rewitalizacji, popierające przekazanie w zarząd Estradzie Poznańskiej Placu Wolności z budynkiem Arkadii, oraz Starego Rynku. Następnie prezydent Ryszard Grobelny przedstawił Radzie dane statystyczne obrazujące wykonanie budżetu Miasta Poznania w 2010 roku. Budżet Miasta został wykonany w 95% na co składa się wykonanie dochodów bieżących w 97% i dochodów majątkowych w 78%. W kwestii wydatków ogółem osiągnięto poziom 85%, w tym 91% wydatków bieżących i 73 wydatków majątkowych. Osiągnięty deficyt to 57%, a dług to zaciągnięcia to 61%. Zadłużenie Miasta wzrosło i wynosi teraz 48%. Następnie Barbara Sajnaj, Skarbnik Miasta Poznania przedstawiła radnym sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2010, oraz opinię niezależnych biegłych rewidentów, którzy badali wykonanie uchwały budżetowej. W ich ocenie wykonanie budżetu uzyskało ocenę bez uwag i bez zastrzeżeń. Kolejny punkt to przedstawienie informacji o mieniu Miasta. Przedstawił ją zastępca prezydenta Mirosław Kruszyński. Mienie Poznania warte jest w przybliżeniu 16 miliardów 359,4 miliona złotych.  Następnie przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz odczytał opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej wydającej opinię pozytywną z zastrzeżeniami co do niektórych opisów stanu faktycznego.

W dyskusji, która miała miejsce po tych wystąpieniach głos zabrał radny Szymon Szynkowski vel Sęk w imieniu Komisji Rewizyjnej. Zaznaczył, że cieszy go fakt, iż sprawozdanie finansowej jest zgodne z zasadami prowadzenia działań w obszarze rachunkowości i księgowości. Jego uwagi dotyczyły natomiast zapisów w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zapisy w tych dokumentach zmieniają się co kilka miesięcy przez co tracą one swój strategiczny charakter. Nie mają także wartości informacyjnej gdyż odwoływanie się do nich powoduje zamieszanie, ponieważ częste zmiany sprawiają, że są zawarte w nich dane mają mało wspólnego z rzeczywistością. Następnie przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2010. Rada Miasta podjęła tę uchwałę większością głosów.

W następnej części radny Szymon Szynkowski vel Sęk przedstawił stanowisko Komisji Rewizyjnej odnośnie projektu uchwały o nieudzielaniu Prezydentowi Miasta absolutorium za wykonanie budżetu w roku 2010. Głównym powodem było nie wydanie sumy 502 mln zł zapisanych w ubiegłorocznym budżecie, z której 37% miało być rozdysponowania na wydatki bieżące zaś na majątkowe 63%. Ponad to, jak zaznaczył radny Miasto Poznań osiągnęło najniższy od dziesięciu lat stopień realizacji dochodów na poziomie 95%, co uplasowało go na 7 pozycji wśród 10 największych polskich miast. Spadły dochody wzrosły natomiast wydatki co, zdaniem Szynkowskiego vel Sęka jest niebezpieczne dla finansów miasta. Dodatkowym powodem takiego stanowiska Komisji Rewizyjnej były jej opinie w latach ubiegłych w poprzedniej kadencji Rady Miasta. Komisja ostrzegała wtedy prezydenta o tym, że jeżeli wciąż będą takie problemy z realizacją wielu inwestycji, i będą one wciąż odwlekane i przeciągane, to Komisji zdecyduje się w przyszłości na rekomendowanie nieudzielenia absolutorium, co niniejszym czyni w obecnym roku.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się inny radny z Komisji Rewizyjnej Sławomir Smól (PRO). Przypomniał on, że absolutorium polega na ocenie prowadzonej polityki finansowej, rzetelności i jasności sprawozdania finansowego.

Wykonanie budżetu za rok 2010 zostało pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową. RIO odniosła się również do wniosku Komisji Rewizyjnej, oceniając, że zawarte w niej stwierdzenia nie zostały należycie uzasadnione.

Tomasz Lewandowski, przewodniczący klubu radnych SLD krytycznie ocenił polityczne wykorzystywanie procedury absolutorium. Uznał, że nie należy przy tej okazji dokonywać całokształtu oceny polityki prezydenta i jego urzędników. Z drugiej strony, zdaniem T. Lewandowskiego, trudno poprzestać tylko na ocenie prowadzonej księgowości. SLD negatywnie ocenia stopień realizacji inwestycji, szczególnie tych kluczowych dla Poznania. To według lewicy efekt błędnego planowania. Zdaniem SLD prezydent naruszył dyscyplinę budżetową m.in. w realizacji inwestycji Stadionu Miejskiego. Dlatego Klub Radnych SLD poparł wniosek o nieudzielenie absolutorium.

- Klub PO będzie ściśle trzymał się litery prawa regulującego zasady instytucji absolutorium - zapowiedział szef klubu Platformy Marek Sternalski. - Mamy wiele zastrzeżeń, co do działań władz miasta, ale przewodniczący Komisji Rewizyjnej nie przedstawił żadnych dowodów na łamanie prawa lub niegospodarność w realizacji inwestycji. To było raczej wystąpienie wyborcze. Nie poprzemy wniosku o nieudzielenie absolutorium, jednocześnie od prezydenta odczekujemy lepszej koordynacji w realizacji ważnych dla Poznania inwestycji - podsumował M. Sternalski.

- Czy przyjęty na początku 2010 roku plan finansowy został zrealizowany? - Pytał retorycznie przewodniczący klubu radnych PiS Przemysław Markowski. Przypominał, że prezydent Ryszard Grobelny obiecywał budżet proinwestycyjny, a wiele inwestycji trzeba było odłożyć w czasie. Klub PiS wychodzi, więc z założenia, że odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą prezydent i jego urzędnicy.

To, że w danym roku zadanie nie zostanie zrealizowane, nie znaczy, że nie będzie wcale wykonane - przypominał swoim oponentom prezydent Ryszard Grobelny. Niektóre zadania przesuwane są na kolejne lata budżetowe i realizowane, na przykład rozbudowa Biblioteki Raczyńskich.

Przeciwko wnioskowi Komisji Rewizyjnej głosowało 26 radnych, 6 było za, 4 wstrzymało się od głosu.