grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zanim zebrał się Sejm Dzielnicowy

"Pękły okowy krepujące wolność naszą. Z całą ufnością czekamy wyroku kongresu pokojowego (...) Dosyć polało się krwi polskiej w tej wojnie morderczej. Toteż pokojową drogą pragniemy dojść do upragnionego celu - do utworzenia zjednoczonej Polski." - z odezwy Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej.

Stary Rynek, widok na Pałac Działyńskich, fot. Poznań Film Commission - grafika artykułu
Stary Rynek, widok na Pałac Działyńskich, fot. Poznań Film Commission

Fundacja Zakłady Kórnickie wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu organizuje, inscenizację historyczną, pt. "Zwołanie Polskiego Sejmu Dzielnicowego".

Wydarzenie rozpocznie się w dniu 14 listopada o godz. 12.10. Uczestnicy zatkną na krużgankach ratusza amarantowe flagi z białym orłem i udadzą się pod Pałac Działyńskich, gdzie członkowie Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej: ks. Stanisław Adamski, Wojciech Korfanty i Adam Poszwiński z balkonu ogłoszą o zwołaniu na dzień 3 grudnia 1918 r. Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

Przed Odwachem nastąpi odsłonięcie przygotowanej przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk wystawy poświęconej Polskiemu Sejmowi Dzielnicowemu. Wystawa będzie w dniach 19-26 listopada br. eksponowana także w gmach Sejmu.

Tymczasowy Komisariat NRL w dniu 14 listopada 1918 wydał odezwę w sprawie przeprowadzenia wyborów delegatów do Polskiego Sejmu Dzielnicowego. Wybory odbyły się pomiędzy 16 listopada a 1 grudnia. Kobiety miały czynne i bierne prawo wyborcze.

Polski Sejm Dzielnicowy obradował w dniach 3-5 grudnia 1918 roku, w budynku dzisiejszego kina Apollo.

oprac. mat.