Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Zasłużeni Wielkopolanie XIX wieku

Premierowa propozycja na marzec Grupy Przewodników "Po Poznaniu". Spotkanie 10 marca (sobota), godz. 11 przed Pałacem Działyńskich na Starym Rynku.

Fot. Justyna Kędra, Grupa Przewodników "Po Poznaniu"
Fot. Justyna Kędra, Grupa Przewodników "Po Poznaniu"

Społeczność polska, która w XIX wieku znalazła się pod pruskim zaborem przeżywała jeden z najtrudniejszych okresów w historii. Zasłużeni Wielkopolanie XIX wieku pełnili rolę swoistych wychowawców narodu, kształtowali opinie publiczną, wpływali na mentalność sobie współczesnych, zyskiwali autorytet za życia, a wieczną pamięć u potomnych. Przewodnicy przypomną biografie niektórych z nich, aby w ten sposób spróbować zachować w pamięci te nietuzinkowe postaci, które powoli giną w mroku zapomnienia.

Na szlaku naszej wędrówki pojawią się postaci wielkich Wielkopolanek Klaudyny Potockiej oraz Emilii Sczanieckiej, a także kilku zasłużonych Wielkopolan, a wśród nich Tytus Działyński, Edward Raczyński, Karol Marcinkowski i inni.

Spacery odbywają się w konwencji "free walking tour" - wstępne zapisy nie są wymagane, a wycieczka odbywa się niezależnie od liczby uczestników i pogody. Na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

oprac. red.

Zobacz także: