grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zielony Poznań

Podczas wyjazdowego posiedzenia, które odbyło się w dniu 14 czerwca, radni z Komisji Ochrony Środowiska mogli ocenić prace rewaloryzacyjne prowadzone pod nadzorem Zarządu Zieleni Miejskiej na terenie poznańskich parków i zieleńców.

Rosarium na Cytadeli (fot. C. Omieljańczyk) - grafika artykułu
Rosarium na Cytadeli (fot. C. Omieljańczyk)

Komisja Ochrony Środowiska

O pracach opowiadał Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Radni zobaczyli najpierw zieleniec przy Placu Kolegiackim, następnie odwiedzili Zielone Ogródki im. Z. Zakrzewskiego przy ul. Strzeleckiej. W latach 2006-2008 na terenie Zielonych Ogródków przeprowadzono kompleksową modernizację, zamontowano fontannę oraz elementy tzw. małej architektury. Dzisiaj miejsce to cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród okolicznych mieszkańców.

Doskonałym przykładem współpracy samorządów pomocniczych z ZZM jest zieleniec na Placu Karmelickim. Jego renowacja była możliwa dzięki dofinansowaniu prac przez Radę Osiedla Rybaki-Piaski. Wsparcia finansowego udzielił też Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kompleksowa rewaloryzacja trwa na skwerze u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Strzeleckiej. Rosną tu m.in. kasztanowce, przesadzone przed kilku laty w nowe miejsce w trakcie poszerzania ulicy. Pierwotnie teren ten był przeznaczony pod budownictwo, ale wskutek starań radnych osiedlowych możliwe stało się stworzenie w tym miejscu nowego zieleńca. Prace powinny się zakończyć w tym roku.

Duże środki z budżetu Miasta, około 1,3 mln zł, mają być przeznaczone w 2011 roku na prace w Parku między Mostem Królowej Jadwigi i Mostem Św. Rocha, wzdłuż Warty. Planuje się m.in. remont nawierzchni alejek spacerowych oraz zamontowanie urządzeń tzw. małej architektury parkowej. Prace będą kontynuowane w przyszłym roku. Rewaloryzowany jest również skwer przy ul. Ewangelickiej, w sąsiedztwie Mostu Rocha. Jesienią ma w tym miejscu powstać podświetlona "brama" z grabów, co ma pokazać nowe możliwości, jakie daje architektura ogrodowa.

Dużą popularnością wśród mieszkańców - podobnie jak Zielone Ogródki - cieszy się zieleniec im. I. Łukasiewicza przy ul. Za Groblą. Powstał tu m.in. plac zabaw dla dzieci, odnowiono też alejki spacerowe i wzbogacono zieleń nowo posadzonymi roślinami.

Niektóre z zieleńców i parków są ogrodzone i zamykane na noc, ale dla wandali nie jest to przeszkodą nie do pokonania. Ta sprawa była zresztą wielokrotnie poruszana podczas spotkania. Mieszkańcy Poznania chcą, by w ich mieście było zielono, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z wysokich kosztów utrzymania terenów zielonych.

Duże kwoty pochłania zarówno budowa i rewaloryzacja parków czy zieleńców, jak i konieczne naprawy, wymiana zniszczonych urządzeń i sadzenie nowych roślin. Trzeba też pamiętać o konieczności nawadniania trawników. W Poznaniu zawsze notowano bardzo niskie wskaźniki opadów, co było szczególnie odczuwalne w upalne letnie dni. W tym roku susza staje się naprawdę poważnym problemem. Na nowych zieleńcach są już zamontowane specjalne systemy nawadniające, które mają zaradzić temu problemowi.

Radni odwiedzili też Cytadelę. To szczególnie duży park, w którym renowacja zieleni wymaga dużych nakładów finansowych. Od 2004 roku prowadzone są prace rewaloryzacyjne na terenie rosarium, montowane są nowe lampy i ławki, odnawiana nawierzchnia alejek spacerowych. Odrestaurowano też część rzeźb plenerowych.

W czasie pobytu na Cytadeli radni mogli też zobaczyć opuszczony od dłuższego czasu Teatr Letni. Zastanawiali się nad tym, co można byłoby zrobić, aby przywrócić temu miejscu dawną świetność. Pieniądze potrzebne na ten cel byłyby jednak bardzo duże. Przy braku wystarczających funduszy budżetowych konieczne byłoby, zdaniem uczestników dyskusji, rozważenie, czy jest uzasadnione wydawanie pieniędzy na renowację obiektu, który nie dość, że byłby wykorzystywany tylko przez kilka miesięcy w roku, to jeszcze koszty jego utrzymania i ochrony stanowiłyby duże obciążenie dla miejskiego budżetu. Trzeba też znaleźć odpowiedź na pytanie, czy amfiteatr na Cytadeli stałby się atrakcyjnym miejscem dla organizatorów różnych imprez i czy przyciągałby dzisiaj publiczność, tak jak to miało na przykład w trakcie pierwszych misteriów Męki Pańskiej, które kiedyś były organizowane właśnie w tym miejscu.

Na zakończenie radni odwiedzili parki śródmiejskie, znajdujące się wzdłuż al. Niepodległości.

O zieleń przy poznańskich ulicach, zwłaszcza w pasie drogowym, dbają także pracownicy Zarządu Dróg Miejskich. Z pracami prowadzonymi pod nadzorem tej jednostki radni zapoznają się na jednym z następnych posiedzeń Komisji. (co)