grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zmiany w budżecie i nowe nazwy w mieście

Na wtorkowej sesji Rady miasta radni podjęli decyzję m.in. o zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz w budżecie miasta Poznania. Powołane zostały również nowe nazwy dla placów i skwerów.

Fot. Roman S. Ulatowski - grafika artykułu
Fot. Roman S. Ulatowski

Projekt zmian budżetowych zreferowała Skarbnik Miasta Barbara Sajnaj. Wynikają one nie tylko ze zwiększenia dochodów , ale również z powodów rozliczeń projektów unijnych. W korekcie budżetu zawarto m.in. zmiany dla Ogrodu Zologicznego wynikające z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, w opłatach cmentarnych czy w sposobie finansowanie Palmiarni Poznańskiej. Sporo więcej pieniędzy zostanie też wykorzystanych na inwestycje drogowe, które będą przeprowadzane na osiedlach, a realizowane przez Zarząd Dróg Miejskich. Wiąże się to z przesunięciem pieniędzy budżetowych z roku 2017 r., które nie zostały wykorzystane.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał zawierające nowe nazwy dla placów, ulic i skwerów. W obrębie Radojewa powstanie ulica Imbirowa. Zlokalizowana jest ona w rejonie, w którym funkcjonuje m.in. nazewnictwo pochodzące od nazw roślin przyprawowych. Jak podkreślano, proponowana nazwa uwzględnia więc tradycje nazewnicze oraz zapewnia jednolity charakter nazewnictwa w tym rejonie.

W topografii Poznania pojawiły się również: ul. Andrzeja Sobczaka (Rataje w pobliżu ul. Milczańskiej), skwer Romana Ulatowskiego (ulice Wenecjańskiej i Chwaliszewo) oraz droga wewnętrzna na Łazarzu imienia Rudolfa Weigla.

Kim są nowi patroni?

  • Andrzej Sobczak (1946-2011) jest autorem kilku tysięcy tekstów do piosenek. Najbardziej znane to m.in.: "Daj mi tę noc" - Bolter, "Dorosłe dzieci" - Turbo , "Hi-fi" - Banda i Wanda, "Nie było ciebie tyle lat" - Krystyna Giżowska, "Przeżyj to sam" - Lombard, "Szalala zabawa trwa"- Urszula Sipińska. Tworzył i prowadził studenckie kabarety "Sztyfcik" i "Ul", dla których pisał skecze, monologi i piosenki. W latach 80. pracował w redakcji muzycznej Radia Poznań, gdzie współtworzył audycję "Z piątku na niedzielę". Autorem kilkudziesięciu bajek dla dzieci.
  • Roman Stefan Ulatowski (1881-1959), znakomity fotograf lat 20. i 30. XX wieku. Jego zdjęcia Poznania tamtych czasów wykonane w sepii oprócz walorów artystycznych, stanowią też bogata dokumentację jak wyglądało wtedy miasto. Ulatowski uwiecznił także PeWuKę. W 1919 r. utworzył Zachodniopolski Związek Fotografów Zawodowych. W lokalnej prasie publikował artykuły o nowym, polskim obliczu miasta oraz cykl poświęcony sztuce i zabytkom Poznania i Wielkopolski. W 1923 r. Ulatowski urządził pierwszą w wolnej Polsce wystawę fotografii artystycznej.
  • Rudolf Weigl (1883-1957), lekarz, który wynalazł pierwszą na świecie skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Akcję szczepień organizował m.in. w Chinach i Abisynii. Za swoje wybitne osiągnięcia naukowe oraz ratowanie ludzkiego życia otrzymał liczne odznaczenia polskie i zagraniczne, a także członkostwo wielu instytucji naukowych. Czterokrotnie był kandydatem do Nagrody Nobla.

Wymienione uchwały zostały wszczęte jeszcze w ubiegłym roku. Zgodnie ze stanowiskiem Rady Miasta w 2018 roku nazwy ulic, placów i skwerów, które będą miały upamiętniać postaci historyczne, poza uzasadnionymi wyjątkami, nosić będą imiona i nazwiska kobiet.

Jagoda Haloszka

Mateusz Malinowski

Zobacz także: