grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zmiany w konkursie żłobkowym

Zaproponowane przez urzędników zmiany w konkursie na dofinansowanie żłobków niepublicznych zostały - podczas posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia - przyjęte z aprobatą przez przedstawicielki tych placówek przyjęły, choć zaznaczyły one, że wciąż czekają na wprowadzenie bonu na dziecko.

Fot. Miasto Poznań - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Obecnie miasto zapewnia 1322 miejsc w publicznych żłobkach, jednak zapotrzebowanie mieszkańców na tego typu opiekę jest o wiele większe. Dlatego też od 2012 r. organizowany jest konkurs, dzięki któremu część żłobków prywatnych jest dotowana. Z oferty może skorzystać 2999 małych poznaniaków, do każdego dziecka miasto dopłaca 600 zł.

Przedstawicielki prywatnych żłobków podkreślały, że o wiele lepszą formą od konkursu byłyby mobilne bony na dziecko, które funkcjonują m.in. w Gdańsku, Słupsku, czy Toruniu. Prace nad bonami w tych miastach trwały od 3 do 8 miesięcy. W Poznaniu Urząd Miasta zdecydował, że w tym roku odbędzie się konkurs ofert, lecz nie wyklucza zmiany formuły. Podkreślano, że najpierw trzeba sprawdzić możliwości budżetowe, by spełnić oczekiwania wszystkich zainteresowanych.

Strona żłobkowa zgodnie przyznała, że w zasadach planowanego konkursu ofert uwzględniono niemal wszystkie ich postulaty. Dopuszczono możliwość wpisania w wysokość kosztów za opiekę nad dzieckiem ubezpieczenia OC i NNW oraz pobrania jednorazowej opłaty rekrutacyjnej w wysokości maksymalnie 620 zł. Jak podkreślała Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych te opłaty i tak były wymuszane przez żłobki np. poprzez składki na radę rodziców, a dzięki zezwoleniu na opłatę wpisową będzie ona na podobnym poziomie w każdej placówce. Żłobki wnioskowały, by mogła być ona nawet 2-3 krotnie większa.

Zmianom uległy także zasady przyznawania punktów, których można otrzymać w sumie 100. Aby otrzymać opinię pozytywną trzeba ich uzyskać co najmniej 51. Dodatkowe punkty można zdobyć za doświadczenie, stopień wykorzystania miejsc przez pierwsze 4 miesiące tego roku, czy posiadanie własnego ogrodu lub placu zabaw. Zlikwidowano natomiast kategorię programu opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Zamiast niej organizację i zapewnienie opieki nad tego typu pociechami oraz maluchami zagrożonymi niepełnosprawnością dopisano do zleconych zadań. Oznacza to, że dziecko z niepełnosprawnościami będzie można bez przeszkód zgłosić do każdej dotowanej placówki, która będzie miała obowiązek zapewnić mu opiekę. Żłobki zaznaczają jednak, że nie dostarczą indywidualnych programów terapeutycznych.

Urzędnicy mają powrócić do prac nad zmianą formuły konkursu we wrześniu. Renata Wiśniewska ze stowarzyszenia żłobków niepublicznych Prorodzina zaznaczała, że to właśnie Poznań był polskim prekursorem we wprowadzaniu tego typu dofinansowań. Komisja rekomendowała wypracowane zmiany prezydentowi, do którego należy ostateczna decyzja w sprawie konkursu i jego rozstrzygnięcia. Na wypadek, gdyby dana placówka nie otrzymała ponownie dofinansowania miasto planuje przeznaczyć środki na zabezpieczenie dla rodziców. Zajęcie miejsc w żłobkach dotowanych przekracza 90%.

Podczas posiedzenia komisji jednogłośnie wybrano nową przewodniczącą, którą została Anna Wilczewska. Dotychczasowa radna, która pełniła tę funkcję - Maria Lisiecka-Pawełczak zrezygnowała z niej ze względu na stan zdrowotny.

Beata Szeszuła

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019