grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zupełnie inny Poznań

Prelekcja, zwiedzanie wystawy i spacer. Kto zjawił się w niedzielne przedpołudnie w siedzibie Stowarzyszenia "Łazęga Poznańska" z pewnością nie żałował.

Fot. Mateusz Malinowski - grafika artykułu
Fot. Mateusz Malinowski

Tematem spotkania był wielokulturowy i wieloreligijny Poznań oraz wydana właśnie publikacja (w formie mapy): "Pojzn, Poznań, Posen". To plan, na którym zaznaczono sto obiektów świadczących o współtworzeniu naszego miasta na przestrzeni wieków przez mieszkańców wielu narodowości, kultur i wyznań.

Projekt Stowarzyszenia "Łazęga Poznańska" został dofinansowany ze środków miejskich, a zrealizowany przy współpracy stowarzyszenia z Wydawnictwem Miejskim Posnania. Autorami koncepcji i opracowania są: Maciej Krajewski (twórca Stowarzyszenia "Łazęga Poznańska") i Jan M. Kwiatkowski (specjalista ds. edukacji i promocji w WMP). Opracowaniem graficznym zajęło się studio Wydawnictwa, zaś autorką projektu graficznego i okładki jest Joanna Pakuła, kierowniczka studia. Każdy ze stu punktów na mapie został opisany, a część z nich zilustrowana fotografiami Macieja Krajewskiego

W niedzielę 10 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia "Łazęga Poznańska", przy ul. Św. Marcin 75 odbyła się prelekcja Jana Kwiatkowskiego przybliżająca publikację i zamieszczone w niej obiekty oraz miejsca, a także ludzi z nimi związanych. Autorzy skupili się przede wszystkim na przykładach pokojowego współistnienia w Poznaniu różnych narodów i religii. Starali się pokazać, że takie dobre sąsiedztwo wielu kultur jest możliwe i przynosi pozytywne efekty dla całej społeczności. "Zupełnie inny Poznań" - powiedziała jedna z uczestniczek spotkania po wysłuchaniu prelekcji. Czy inny? Ślady historii świadczą, że taki Poznań był całkowicie realny. Dziś też w naszym mieście widoczni są przedstawiciele innych państw, kultur i religii, którzy w Poznaniu uczą się, pracują, zakładają rodziny, stają się częścią wspólnoty. Niestety spotykają się też z przykładami agresji i słyszą, że mają się stąd wynosić. Od tego jaki Poznań będzie teraz i w przyszłości zależy od nas. Nasi przodkowie dali nam przykład, że wielokulturowe współistnienie jest możliwe, a przecież i oni musieli zmagać się ze wzajemnymi uprzedzeniami i niechęcią.

Po prelekcji Maciej Krajewski oprowadził gości po wystawie fotografii będących świadectwem wielokulturowego, wielonarodowego i wielowyznaniowego Poznania z początku XX wieku. Wystawę można oglądać do końca grudnia. Warto przypomnieć, że siedziba Stowarzyszenia "Łazęga Poznańska" mieści się w zabytkowym pawilonie niegdysiejszego atelier fotograficznego Witolda Czarneckiego FOTO-Wimar, w podwórzu kamienicy, która mieściła kiedyś m.in. Hotel Monopol Ludwika Deimerta (ul. św. Marcin 75). Sam Maciej Krajewski od dłuższego już czasu ponawia apel o stworzeniu w Poznaniu muzeum fotografii.

Na zakończenie uczestnicy spotkania udali się na krótki spacer śladem wybranych punktów znajdujących się na mapie. My zaś zachęcamy do wycieczek śladem wszystkich stu miejsc. Mapa jest bezpłatna, dostępna w siedzibie Stowarzyszenia "Łazęga Poznańska", a wkrótce także w Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44.

Mateusz Malinowski