plakat

Wykład - Trzy wymiary użytecznego miasta

2016-04-13 ( środa )
CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Wykład w ramach cyklu 3 wykładów organizowanych przez Liceum Plastyczne im. Piotra potworowskiego we współpracy z CK Zamek. Wykłady wpisują się w program obchodów 70-lecia Liceum Plastycznego w Poznaniu.

Współczesne badania nad procesami poznawczymi sugerują, iż otoczenie w którym żyjemy można traktować - obok mózgu i ciała - jako część rozszerzonego umysłu człowieka. Świat zatem, na przykład miasto, jest jednocześnie przestrzenią i narzędziem myślenia: miejscem w którym i za pomocą którego poznajemy rzeczywistość i samych siebie. Aby jednak miasto zastępowało (w roli protezy) lub wzmacniało (w roli ulepszenia) funkcje mózgu, musi być dopasowane do organizmu człowieka, przeznaczone do realizacji określonych funkcji i dostrojone do kontekstu działania - słowem, musi być użyteczne dla jego mieszkańców. Wykład zaproponuje trzy wymiary użyteczności miasta: jego odczuwalność, funkcjonalność i racjonalność, rozpoznawalne za pomocą trzech sieci neuronalnych mózgu: istotności (salience network), wykonawczej (central executive network) i domyślnej (default mode network).

Dr hab. Maciej Błaszak - kognitywista, biolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta Uniwersytetu w Kilonii (Stypendium DAAD, Niemcy), Uniwersytetu w Edynburgu (Stypendium Tempus, Szkocja) i Uniwersytetu Berkeley (USA). Wykładowca Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu, i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Prowadzi szkolenia dla policji, biznesu, związków zawodowych, samorządu i nauczycieli. Zainteresowania badawcze dotyczą epigenezy umysłu, czyli możliwości kształtowania mózgu człowieka pod wpływem bodźców środowiskowych. Zajmuje się psychologią uniwersalnego projektowania (universal design), neurodydaktyką i problematyką brainfitness. Autor trzech monografii naukowych i kilkudziesięciu artykułów.

Kolejne wykłady w maju i czerwcu.

Hol Balkonowy, wstęp wolny.