okładka książki

"Jerzy Piotrowicz. Malarz (1943-1999). Katalog dzieł wszystkich obrazów olejnych"

2017-03-05 ( niedziela )
Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9, Poznań

Spotkanie z autorką publikacji dr Marią Gołąb (kuratorką Galerii Sztuki Polskiej od k. XVIII w. do 1945 r. Muzeum Narodowego w Poznaniu).

W "Przedmowie" do książki prof. Suchocki napisał, że umożliwa ona Podążanie tropem twórczej drogi Jerzego Piotrowicza. Książka jest katalogiem 664 obrazów olejnych autorstwa artysty pochodzących ze zbiorów prywatnych i muzealnych, w tym Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Tak szeroka recepcja artysty działającego poza autorytetem instytucji to świadectwo atrakcyjności jego malarstwa, może również mody oraz prawdziwego boomu po jego zbyt wczesnej śmierci - wszystko to stawia Piotrowicza w wyjątkowym miejscu, jeśli chodzi o dzieje odbioru współczesnej sztuki nie tylko w Poznaniu. Choć nie działo się to wbrew lokalnej krytyce artystycznej, od początku sekundującej malarzowi, to nie ona miała tu głos rozstrzygający. Najważniejsza była sztuka: z manifestowanym prawem do tajemnicy wczesnych obrazów, z mocnym wspólnotowym akcesem nowej tematyki czasów stanu wojennego, z afirmowaną "artystycznością" malowanych od połowy lat 80. dzieł, gdy w dialogu z największymi, Velázquezem i Picassem, powołał Piotrowicz do istnienia własny obrazowy świat. (fragment rozdziału Szkic do biografii artystycznej autorstwa M. Gołąb w: Jerzy Piotrowicz. Malarz (1943-1999)

Wstęp w cenie biletu na wystawę

Spotkanie towarzyszy wystawie Piotrowicz i Goście - więcej na temat ekspozycji pod TUTAJ.

Zobacz www.mnp.art.pl