Zanim zostaniesz właścicielem psa

Sprawdź czy jesteś na niego gotowy.

Pamiętaj!

"Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, chronę i opiekę." art. 1 Ustawy o ochronie zwierząt

Decydując się na psa uświadom sobie, że na kilkanaście lat zagości on w Twoim sercu i domu, a to wymaga poświęcenia czasu, energii, cierpliwości, a także konsekwencji.

Ile czasu spędzasz poza domem?

Jeśli dużo pracujesz i dom traktujesz jak hotel to adopcja psa nie jest dobrym pomysłem. Zwierzę będzie tęsknić i się nudzić, a przez to niszczyć mieszkanie lub nabrać złych nawyków.

Czy będzie Ci się chciało wychodzić z psem?

Pies musi wychodzić co najmniej trzy razy dziennie, choćby po to, by zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Przynajmniej jeden spacer musi być dłuższy - pies musi poznawać świat i wybiegać się.

Gdzie mieszkasz?

Czy jest to mieszkanie, czy dom z ogrodem? Czy w okolicy są miejsca, do których można pójść z psem na krótszy lub dłuższy spacer?

Czy w domu nie ma alergików?

Alergia jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie muszą pozbyć się zwierząt. Jeśli wiesz, że któryś z domowników jest na coś uczulony - zrób mu dodatkowe testy, by przekonać się, czy nie ma alergii na zwierzęta. Lepiej wiedzieć to wcześniej i najwyżej zdecydować się na zwierzaka, który nie powoduje alergii, niż potem stanąć przed wyborem: zdrowie albo pies.

Co zrobisz z psem podczas wakacji, wyjazdu?

Nie do wszystkich miejsc można przyjechać na wakacje z psem. Czy w razie wyjazdu masz kogoś, kto zajmie się psem? A jeśli nie, to czy stać Cię na hotel dla psów?

Czy jesteś gotów ponieść koszty utrzymania psa?

Zastanów się, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na utrzymanie psa. Czy stać Cię będzie na zapewnienie mu odpowiedniej diety? Czy będziesz w stanie opłacić coroczne szczepienia, wizyty kontrolne u weterynarza, a w przypadku choroby - leczenie zwierzęcia?

Czy lubisz porządek?

Pies brudzi. Zostawia ślady na podłodze, wylewa wodę z miski, gubi sierść... Jeśli ta wizja Cię przeraża to raczej nie powinieneś mieć psa.

Czy jesteś świadom, że bierzesz psa na zawsze?

Psa bierze się na zawsze, na dobre i na złe