Opracowanie w 2003 r.: prof. dr hab. n. med. Krystyna Pecold

Aktualizacja w 2010 r.:  dr med. Andrzej Grzybowski *
Konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki
Oddział Okulistyczny Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ

Astygmatyzm regularny, podobnie jak krótkowzroczność i nadwzroczność, nie jest chorobą, lecz wadą układu optycznego oka. Istotą astygmatyzmu jest zniekształcenie widzenia wskutek najczęściej braku kulistości rogówki oka. Oznacza to, że promień krzywizny rogówki oka w jednym południku jest inny niż w prostopadłym do pierwszego. Powoduje to, że promienie świetlne są ogniskowane w różny sposób w stosunku do siatkówki. Zaburza to ostrość widzenia.

Objawy:

Astygmatyzm wykrywany jest w każdym wieku. Objawem jest: niewyraźne widzenie, odbiegające od normy.

Czynniki ryzyka rozwoju astygmatyzmu:

Przyczyna wady jest nieznana. W niektórych przypadkach do astygmatyzmu dochodzi w wyniku stopniowego uwypuklaniu się rogówki w stożek w przebiegu stożka rogówki. Chorobę tę leczy się przy pomocy specjalnych soczewek kontaktowych, specjalnego zabiegu modelującego rogówkę przy pomocy ryboflawiny (corneal cross linking - CXL), przeszczepu rogówki, zabiegów laserowych.

Postępowanie:

Złe widzenie powinno skłonić do wizyty u okulisty. Okulista określi niezbędną korekcję i zapisze okulary lub soczewki kontaktowe.

Astygmatyzm można również zlikwidować za pomocą zabiegu laserowego (jest to  chirurgia refrakcyjna). Zabieg polega na przywróceniu rogówce kształtu półkuli. Operację wykonuje się powyżej 21 roku życia, a przeciwwskazaniem bywa m.in. cienka rogówka, cukrzyca, alergie, atopia, reumatoidalne zapalenie stawów
i zaburzenia wydzielania łez. Zabieg obecnie nie jest finansowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i dostępny jest wyłącznie w ramach całkowitej odpłatności ze strony pacjenta.

* Opracowanie objęte prawami autorskimi. Powielanie i kopiowanie za zgodą autora

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej