a

10. Kino na Dziedzińcu Sztuki - Do widzenia, do jutra

2015-07-08 ( środa )
21:30
Dziedziniec Sztuki, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań

Kategoria: Inne

To już dziesiąty rok, kiedy Dziedziniec Sztuki Starego Browaru w wakacyjne środowe wieczory zamienia się w kino plenerowe. Ideą tego otwartego dla wszystkich cyklu od samego początku jest prezentowanie filmów, których nie można zobaczyć już w kinie i z rzadka pojawiających się w telewizji. To klasyka kinematografii, filmy kultowe, ważne, a czasem zabawne, ale budzące sentyment, takie, które jeszcze raz chce się zobaczyć w gronie znajomych, podzielić się na gorąco wrażeniami i pośmiać wspólnie z ulubionych scen. 10. edycja Kina na Dziedzińcu Sztuki będzie obchodzona dość osobiście. Pokazane zostaną bowiem filmy wybrane przez kilkudziesięcioosobowy zespół pracowników Starego Browaru, który w ten sposób chce dać się poznać nieco bliżej.

Skrzętnie dobierany repertuar, poprzedzony prelekcjami znawców kina i niezwykła atmosfera letniego kina w zabytkowej, artystycznej scenerii Starym Browarze, przyciąga kilkaset osób na każdy z seansów. Rekord frekwencji padł w 2013 roku na filmie "Wszystko za życie" (Into the Wild) z muzyką wokalisty Pearl Jam, Eddiego Veddera, który mimo deszczowej aury (pokaz odbył się, jak zawsze przy brzydkiej pogodzie, na Szachownicy) obejrzało ponad 700 osób.

Repertuar tegorocznego, 10. Kina na Dziedzińcu Sztuki, jest bardzo różnorodny - znalazł się w nim western, klasyka światowego kina, kino polskie, a nawet musical. Już teraz warto ściągnąć na smartfona bezpłatną aplikację Starego Browaru i ustawić przypomnienie o pokazie ulubionego filmu albo powiadomić o nim znajomych. Przed każdą projekcją odbywać się będzie prelekcja i jubileuszowe konkursy, w czasie których będzie można wygrać m.in. słynny leżak Starego Browaru.

Program:

  • 8 lipca - Do widzenia, do jutra - psychologiczny, Polska, 1960, 80', reż. Janusz Morgenstern, wyst. Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska, Roman Polański, Grażyna Muszyńska

Film w dużym stopniu oparty na zdarzeniach z życia Zbigniewa Cybulskiego. W scenariuszu napisanym przez zmarłego tragicznie artystę wspólnie z Bogumiłem Kobielą, pojawił się on w roli samego siebie - reżysera studenckiego teatrzyku. Autentyczna jest też postać Margueritte, córki francuskiego dyplomaty, w którą wcieliła się Teresa Tuszyńska (naprawdę nazywała się Francoise Bourbon). Bohaterowie filmu nawiązują wakacyjną znajomość, która znaczy dużo więcej dla młodego reżysera, niż dla obiektu jego adoracji. Chłopak, ku przerażeniu przyjaciół, kompletnie zapomina o pracy i po dniu znajomości gotów jest spędzić z Francuzką resztę życia. Dla pięknej Margueritte jest jednak tylko wakacyjną rozrywką. A tych nad polskim morzem jest wiele...

  • 15 lipca - Osiem i pół
  • 22 lipca - Kabaret
  • 29 lipca - Ojciec chrzestny
  • 5 sierpnia - Czułe słówka
  • 12 sierpnia - Kika
  • 19 sierpnia - Underground
  • 26 sierpnia - Chłopaki nie płaczą

Start: godz. 21:30, wstęp wolny. W razie deszczu pokazy odbywają się na Szachownicy.

Plakat