Wydarzenia na planie Pokaż na planie
kadr z filmu Powrócić w twe ramiona

Tani czwartek z kinem litewskim

2017-10-19 (czwartek)
17:00-22:30
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, Poznań

Pokazy w ramach Festiwalu Kultur Europy - Litwa.

g. 17.00 "Powrócić w twe ramiona" (Kai apkabinsiu tave), Litwa-Polska-Niemcy, 90', 2010, reż. Kristijonas Vildžiūnas Młoda Litwinka Rūta przebywająca na emigracji w USA, przyjeżdża w 1961 roku do Berlina, by po 14 latach rozłąki spotkać się ze swoim ojcem, znanym pisarzem mieszkającym w ZSRR. Bohaterowie nie wiedzą, że Berlin podzieli wkrótce Mur, a ich spotkanie, na skutek działań agentów KGB, nie będzie takie, jak sobie wymarzyli. Film inspirowany autentyczną historią, prezentuje liczne zdjęcia archiwalne, świetnie oddając atmosferę napięcia pomiędzy Wschodem i Zachodem w szczytowym okresie Zimnej Wojny.

g. 18.45 "Szron" (Šerkšnas), Litwa-Francja-Ukraina-Polska, 132', 2017 reż. Šarūnas Bartas Film Šarūnasa Bartasa, ulubieńca międzynarodowej krytyki filmowej, jest opowieścią o dwójce młodych Litwinów, którzy wyruszają jako wolontariusze z pomocą humanitarną na wschód Ukrainy, do Donbasu. Wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by na własnej skórze poczuć wojnę. Minimalistyczny film drogi o mocnej uniwersalnej wymowie. Wśród aktorów drugiego planu występują Vannessa Paradis, Andrzej Chyra i Weronika Rosati. Film jest litewskim kandydatem do Oskara.

g. 21.00 "Lato Sangaile" (Sangailės vasara), Litwa-Francja-Holandia, 88', 2015 reż. Alantė Kavaïtė Siedemnastoletnia Sangailė spędza z rodzicami wakacje nad jeziorem. Fascynują ją samoloty, jednak nigdy nie latała, ze względu na paniczny lęk wysokości. W czasie pokazu lotniczego poznaje przebojową Austė. To spotkanie i namiętność, która rozwinie się między dziewczynami, pozwoli Sangailė pokonać własne ograniczenia. Film otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na festiwalu w Sundance. Był prezentowany na wielu festiwalach filmowych (Berlinale Panorama, Camerimage, Litewski Festiwal Filmowy, festiwale w Sztokholmie, Warszawie, Atenach).

Zobacz bit.ly/2wO2kDm