foto

Pyrlandia 2009

2009-09-06 ( niedziela )
13:00
Park Cytadela, polana pod Dzwonem Pokoju

Miasto Poznań zaprasza na festyn w dniu 6 września (niedziela) w tym roku wyjątkowo na Cytadelę (polana pod Dzwonem Pokoju). Od południa do wieczora świat zakręci się wokół poznańskiej PYRY. Oprócz smakołyków z pyrą w roli głównej, przygotowaliśmy koncerty, pokazy i zawody sportowe. Gwiazdami wieczoru będą Wojciech Korda, K.A.S.A. i zespół Raz Dwa Trzy.

Od 2003 roku, w pierwszy weekend września w stolicy Wielkopolski trwają Dni Pyrlandii. Pomysł zorganizowania imprezy pojawił się podczas przygotowywania obchodów 750-lecia lokacji Poznania. Po pierwszej edycji czytelnicy Gazety Wyborczej wybrali Dni Pyrlandii do grona najlepszych wydarzeń jubileuszu miasta. Od tamtej pory co roku, kilkadziesiąt tysięcy poznaniaków bawi się na tym największym festynie miejskim, propagującym wielkopolską kuchnię, kulturę, gwarę i obyczaje.
Festyn z pyrą w roli głównej (tak dziennikarze nazywają czasem Pyrlandię) - to obowiązkowo tradycyjne potrawy z ziemniaka: pyry z gzikiem, szare kluchy ze skrzyczkami, plendze, a ostatnio nawet ciastka z pyr. W 2007 roku Pyrze postawiliśmy pomnik - stoi w parku na Łęgach Dębińskich, w którym tradycyjnie organizowany jest festyn. Wokół pyry kręcą się zabawy i konkursy, w tym rzut pyrą do wymborka i spotkania z Pyratami lub piłkarskie wykopki.
Zapraszani na Dni Pyrlandii artyści zazwyczaj powiązani są z Wielkopolską.

Pyrlandia 2009 - program

Zobacz www.dnipyrlandii.com.pl