Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Góry i rzeki na drodze Kiso, Utagawa Hiroshige, 1857

Japonia w roku Koguta - Na całym tryptyku śnieg

2018-01-13 ( sobota )
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, Poznań

Na całym tryptyku śnieg

Gabinet Rycin prezentuje... to cykl wykładów przygotowany przez pracowników Gabinetu Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Od 28 stycznia 2017 do 15 lutego 2018 według chińskiego horoskopu trwa rok Koguta, podczas którego przedstawimy dawne grafiki japońskie (określane mianem ukiyo-e).
Prezentacja wybranej grafiki ze zbioru Gabinetu Rycin, poza dokładniejszym przyjrzeniem się samej pracy i jej twórcy, będzie też pretekstem do opowiedzenia o zwyczajach towarzyszących poszczególnym porom roku w Japonii i bogatej kulturze tego kraju.
Zima to najlepszy moment by opowiedzieć o Festiwalu Śniegu (雪祭りyukimatsuri) obchodzonym na Hokkaido - "najbardziej polskiej, z japońskich wysp".  Wyjaśnienie tego stwierdzenia oraz polskie "ślady" w Japonii, a także przypomnieniem noworocznych zwyczajów zajmą wątek kulturoznawczy, zaś rozważania o tematyce gór i kompozycji  zaplanowanych jako dyptyki czy tryptyki, jak "Góry i rzeki na drodze Kiso" datowanej na 1857 rok Utagawy Hiroshige pozwolą przyjrzeć się tej pracy w szerszym kontekście sztuki japońskiej. Spotkanie zostanie zakończone podsumowaniem całego cyklu "Japonia w roku koguta..." i przypomnieniem prac prezentowanych w jego trakcie.

Prowadzenie: Magdalena Piotrowska (Gabinet rycin MNP)
Wykład odbędzie się w przestrzeniach Galerii Sztuki Polskiej od końca XVIII wieku do 1945 roku na I piętrze.


Wstęp wolny!

Zobacz www.mnp.art.pl