plakat

Kaziuk Wileński 2014

2014-03-02 (niedziela) – 2014-03-04 (wtorek)
Poznań

Kaziuk Wileński w Poznaniu rozpocznie się w niedzielę 2 marca, a zakończy się w środę, 4 marca. Podczas tegorocznych Kaziuków przypomniane zostaną związki Jagiellonów z Poznaniem, wizyty przedstawicieli tej dynastii w naszym mieście, szczególnie króla Jana I Olbrachta, któremu hołd pruski złożył Hans von Tieffen na zamku królewskim w Poznaniu.

Imprezę po raz dwudziesty pierwszy organizuje, obchodzący jubileusz dwudziestopięciolecia, poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Jak co roku, atrakcją będzie w niedzielę, 2 marca br., kiermasz wileński na Starym Rynku (od 11.00 do 18.00) z sercami kaziukowymi, palmami, cepelinami, blinami, obwarzankami, czarnym chlebem, rękodziełem ludowym, kartą pocztową z okolicznościowym datownikiem. Uroczystości rozpoczną - przed fasadą Ratusza - Tadeusz Jeziorowski i Krzysztof Styszyński informacją o wizerunkach dynastii królewskiej oraz zespołach, a po hejnałach wileńskim i poznańskim oraz Koziołkach nastąpi paradny pochód zespołów oraz orszaku Jagiellonów na scenę, gdzie powitają gości Jacek Hałasik oraz Ryszard Liminowicz. Na estradzie wystąpi: Orkiestra Flażoletowa i Chór Akord ze Swarzędza, Duszniczanka, Zespół Pieśni i Tańca Wielkopolanie oraz Kapela Wileńska. Będzie się można nauczyć piosenek i wspólne śpiewać. O godz.13.00 zostanie wręczona Żurawina 2014 "Kapeli Wileńskiej". O godz. 13.15 w Domu Polonii, Stary Rynek 51, odbędzie się prelekcja Krzysztofa Styszyńskiego "Jan I Olbracht a początki parlamentaryzmu polskiego w 555.rocznicę urodzin jego twórcy".

Szczegółowy program wydarzeń