plakat

Nadzwyczajny koncert Placido Domingo

2014-04-27 (niedziela)
20:00
Hala MTP nr 5, ul. Głogowska 14, Poznań

Hiszpański tenor zaśpiewa w stolicy Wielkopolski z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II.

Koncert odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i zainauguruje jednocześnie obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Podczas koncertu usłyszymy w wykonaniu artysty m.in. wielkie arie barytonowe z oper Verdiego (Traviata, Simon Bocchanegra), oraz słynne "Nemico della patria" z opery Umberto Giordano Andrea Chénier. Inscenizację tej właśnie opery w 2004 roku Placido Domingo oglądał w Teatrze Wielkim w Poznaniu kierowanym wówczas przez Sławomira Pietrasa. Domingo gościł w Poznaniu podczas przygotowań oraz premiery spektaklu, zrealizowanego w koprodukcji z Operą w Waszyngtonie. To nie jedyny poznański akcent w koncercie - artysta zgodził się wykonać utwór "Abba Ojcze" autorstwa związanych z naszym miastem - duszpasterza, dominikanina o. Jana Góry (słowa) oraz kompozytora i chórmistrza Jacka Sykulskiego (muzyka). Placido Domingo zaśpiewa ten utwór w języku polskim, w duecie z Justyną Steczkowską.
Istotnym nurtem działalności Placido Domingo jest promowanie młodych wokalistów. Obok niego na poznańskim koncercie wystąpią dwie solistki amerykańskie. Micaëla Oeste - sopranistka w kierowanym przez Domingo zespole Opery w Waszyngtonie debiutowała na scenach opery w Monte Carlo, San Diego, Chicago i Montpellier oraz na estradzie słynnej Carnegie Hall. Angel Blue - laureatka m.in. powołanego przez Domingo konkursu wokalnego "Operalia", ma już w dorobku występy u boku artystów o międzynarodowej renomie, takich jak śpiewacy Thomas Hampson, Marcelo Alvarez, Elina Garanca czy dyrygenci: Alberto Zedda, Zubin Mehta, Sebastian Weigle, Sir Simon Rattle. Uczestniczyła w festiwalach w Bregencji, Edynburgu a jej nieprzeciętną prezencję docenili jurorzy wielu konkursów piękności - artystka szczyci się tytułami m.in. Miss Hollywood, Miss California, Miss Las Vegas Miss Nevada. Jej artystyczne emplois wykracza poza muzyczną klasykę - występowała u boku Briana Mc Knighta, Donny Summer, Rubena Studdarda, Charice, Davida Fostera i in.
Koncert poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Eugene Kohn, artysta urodzony w Nowym Jorku, który w ostatnich latach karierę dyrygenta dzieli pomiędzy literaturę symfoniczną oraz operową. Debiutował w Metropolitan Opera spektaklami Giocondy z Renatą Scotto, co zaowocowało wieloma dalszymi produkcjami na scenie legendarnej MET a także w operach w Wiedniu, Berlinie, Barcelonie, Buenos Aires, Paryżu, Kolonii i innych.

W świecie opery Eugene Kohn zasłynął jako znakomity pianista i akompaniator - początek kariery artysty wyznaczają legendarne nazwiska śpiewaków, z którymi pracował - Renata Tebaldi, Maria Callas, Franco Corelli, Giuseppe di Stefano, Luciano Pavarotti a w ostatnich latach Galina Wiszniewska i właśnie Placido Domingo. Wiele koncertów i recitali wokalnych z towarzyszeniem pianisty ukazało się w postaci nagrań płytowych. W biograficznym filmie Franco Zefirellego "Callas Forever" Eugene Kohn wystąpił obok Fanny Artand i Jeremy'ego Ironsa, wcielając się w rolę... siebie samego sprzed czterdziestu lat - pianisty akompaniatora Marii Callas.

Bilety w cenach: 194-849 zł

Bilety dostępne w: