Debata z cyklu świat przedstawiony - Koniec i początek Kościoła

2012-09-26 ( środa )
CK Zamek, Sala pod Zegarem, ul. Św. Marcin

"Świat przedstawiony" to cykl spotkań, którego celem jest konfrontacja różnych języków, narracji, strategii komunikacji społecznej wobec ważnego problemu współczesności.

Program składa się z 9 części, w skład każdej z nich wchodzi debata, warsztat (seminarium) i lekcje w poznańskich liceach.

Organizatorzy zapraszają na piąte spotkanie pt. "Koniec i początek Kościoła", w którym udział wezmą Tadeusz Bartoś, Wojciech Bonowicz i Jan Grzegorczyk.

Pytanie o zmiany w Kościele jest w Polsce także pytaniem o jeden z najważniejszych aspektów życia społecznego. Jak budować autorytet wewnątrz i na zewnątrz Kościoła? Czy w jego działalności da się przekonująco połączyć konserwatyzm etyczny z lewicowymi poglądami na gospodarkę? Czy wciąż można, nie rezygnując z tożsamości religijnej, współtworzyć język współczesnej filozofii, historii, myśli politycznej? A może miejsce Kościoła powinno być na marginesie sfery publicznej, skoro w polityce religijny coraz częściej znaczy skrajny?

Wojciech Bonowicz - poeta, publicysta, dziennikarz. Jako poeta debiutował w 1995 roku tomem "Wybór większości". Autor lub współautor wywiadów-rzek z o. Leonem Knabitem, Janiną Ochojską, Tomaszem Węcławskim i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Biografię księdza Tischnera jego autorstwa nominowano do Nagrody Literackiej NIKE (2001). Opracował również "Myśli wyszukane ks. Józefa Tischnera" i "Miłość nas rozumie", zbiór rozważań tego autora. Książka "Pełne morze" została nagrodzona w 2007 Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii "poezja". Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz miesięcznikiem "Znak".

Tadeusz Bartoś w pracy naukowej specjalizuje się w myśli Tomasza z Akwinu. Przetłumaczył m.in. jego "Komentarz do Ewangelii Jana". W działalności publicystycznej dokonuje analiz teologicznych i filozoficznych problemów Kościoła katolickiego w Polsce, komentuje bieżące wydarzenia z życia Kościoła, m.in. na łamach "Gazety Wyborczej", "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". Jest profesorem Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Wydana w 2008 r. książka "Jan Paweł II. Analiza krytyczna" stanowi polemikę wobec rozpowszechnionej w polskiej publicystyce oceny pontyfikatu Jana Pawła II.

Wstęp wolny