Dom Tańca

Opis

Dawniej wszelkim świętom, weselom, zakończeniom bądź rozpoczęciom prac polowych na wsiach towarzyszyły muzyka, pieśni i tańce. Później pojawiły się radio, gramofon, magnetofon, czy telewizja i tradycyjne wspólne muzykowanie zaczęło powoli zanikać. W latach 60. węgierscy kontestatorzy zaczęli powracać do korzeni i przeszczepiać ideę wiejskich "domów tańca" do miast, będąc jednocześnie inspiracją do podjęcia podobnych inicjatyw chociażby w Polsce.
Na grunt poznański ideę "domów tańca" przeniósł Jacek Hałas - akordeonista, lirnik, śpiewak, współzałożyciel i uczestnik wielu zespołów artystycznych odwołujących się w swej pracy do tradycji. Od lat zajmuje się kulturą tradycyjną w jej różnorodnych aspektach: od kolędowania w wioskach, miasteczkach i metropoliach, przez muzykę taneczną, warsztaty tańca ludowego, aż po ballady, pieśni, trawestacje fortepianowe i muzykę improwizowaną.
Wokół Poznańskiego Domu Tańca skupiają się osoby zafascynowane archaicznymi formami tańca, muzyki tradycyjnej i praktyk wykonawczych. Podstawowy nurt działalności związany jest z tańcem korowodowym. Drugim biegunem aktywności Domu Tańca są polskie tańce ludowe: kujawiak, mazurek, polka, starodawne kontro i oberek. Podczas organizowanych wydarzeń artyści wykorzystują zapomniane instrumenty, takie jak dudy, cymbały, harmonia, basy, lira korbowa, ale także sztukę opowiadania historii i wspólnej zabawy.

Strona WWW

scenarobocza.pl