foto

Festiwal Fantastyki Pyrkon 2013

2013-03-22 (piątek) – 2013-03-24 (niedziela)
Centrum Konferencyjne MTP, ul. Głogowska 14, Poznań

Pyrkon to wcale nie zlot miłośników ziemniaków, lecz największy festiwal fanów fantastyki w Polsce, który odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Specjalnym gościem bloku rpg i całego festiwalu jest John Wick, autor takich gier, jak Legenda 5 kręgów, czy 7th Sea. Na swoim spotkaniu autorskim będzie gotował i da spróbować swojej potrawy. Poprowadzi również kilka sesji i punktów programu. Oprócz tego na fanów gier fabularnych czekają prelekcja Wojtka Rzadka o Pucharze Mistrza Mistrzów i warsztaty wzbudzania autentycznych emocji na sesji.

Bloki literacki i komiksowy Pyrkonu to przede wszystkim możliwość spotkania ulubionych autorów. W tym roku odwiedzi Poznań dwóch gości zagranicznych, Graham Masterton i Miroslav Žamboch oraz aż 42 twórców z naszego kraju

W bloku gier komputerowych również nie zabraknie atrakcji. Zawody - otwarty Turniej Starcrafta oraz w trzech różnych kategoriach ligowych Starcrafta 2. Organizatorzy przygotowali dla uczestników cykl spotkań z najpopularniejszymi blogerami, m.in. Krzysiek Gonciarz, AdBuster, Rojo, SciFun i Rock.

Twórcy Pyrkonu przygotowali kilka specjalnych punktów dla osób, które pojawią się na tego typu imprezie po raz pierwszy.

Pyrkon przygotował również coś dla najmłodszych uczestników. Spotkanie z Marcinem Mortką, prelekcje Igora D. Górewicza, odtwórcy historycznego i woja, popularyzatora wiedzy o naszych słowiańskich przodkach, autora skierowanej do dzieci książki "Borek i bogowie Słowian", warsztaty origami, malowania figurek, pokazy gier planszowych i karcianych dla dzieci wraz z nauką ich zasad, fantastyczne atrakcje zapewnione przez animacje-dla-dzieci.pl oraz liczne konkursy i działająca od 10 do 18 Świetlica Fantastyczna.

W tegorocznym bloku mangowym wiele punktów programu zarówno dotyczących kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, przeróżnych serii anime, jak i najbardziej znanych osób związanych z dalekowschodnią animacją.

Organizatorzy zapraszają na warsztaty gestykulacji japońskiej, gdzie będzie można nauczyć się rzadko tłumaczonej, a jednak niezbędnej do komunikacji części języka japońskiego. Poznać przesądy japońskie oraz zasady tworzenia haiku zarówno te tradycyjne, jak i dostosowane do języka polskiego. Prelekcje dotyczyć będą również światów Clampa, pokręconych mang Katekyo Hitman Reborn!, serii opowieści grozy Mononoke oraz wiele innych ciekawych tytułów, zarówno tych nowych jak i trochę starszych.

Będą pokazy, warsztaty i koncerty. Warto wspomnieć o przejeździe przez miasto fantastycznym tramwajem połączonym z Wielkim Konkursem Strojów - Maskaradą. Pyrkon to również występy takich zespołów, jak Percival Schuttenbach, Południca (wraz z projekcją filmu z muzyką na żywo), czy harfiarki Basi Karlik. Organizatorzy zapraszają również do czynnej przez cały czas trwania konwentu Wioski Fantasy oraganizowanej przez Fun Faktorię, czy Alei Atrystów, na czele której stanie obszerne stoisko instytucji, którą pierwszy raz ujrzymy na Pyrkonie - Biblioteki Uniwersyteckiej UAM.

W tym roku po raz pierwszy na Pyrkonie zawita osobny Blok Filmowy.

Więcej informacji: www.pyrkon.pl