Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Panorama miasta, fot. CK TRAKT

Wykład towarzyszący wystawie Miasto jak się patrzy

2018-03-17 ( sobota )
16:00
Brama Poznania, sala wielofunkcyjna, ul. Gdańska 2, Poznań

Piękne miasto w Polsce, czyli o Poznaniu i nie tylko na kartach dzieła Georga Brauna i Franza Hogenberga- wykład towarzyszący wystawie Miasto jak się patrzy.

Wykład poprowadzi pan Ryszard Len, kustosz Oddziału Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Civitates orbis terrarum to atlas miast świata wydany w Kolonii w latach 1572-1618 przez Georga Brauna i Fransa Hogenberga. W sześciu tomach zawarto 546 sztychów, przedstawiających widoki miast Europy i niektórych ważnych miast Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Wśród nich znajduje się również sztych widoku Poznania z lotu ptaka, którego odwzorowanie można oglądać, w formie sgraffito, na Pałacu Górków, siedzibie Muzeum Archeologicznego.

Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się, jak wyglądał świat i jego odwzorowanie w sztuce przez Civitas. Zobaczyć najpiękniejsze, najciekawsze i najdziwniejsze miasta i odwzorowania graficzne. Przede wszystkim jednak, poznać inspiracje i koleje powstania atlasu, postarać się zrozumieć jego fenomen oraz wpływ na dzieje sztuki i kultury.  Na atlas spróbować spojrzeć jak na dzieło sztuki - nie tylko kartograficznej.

Wstęp wolny.