Dla zdrowia maluchów

Diagnostyka funkcjonalna umożliwia wczesną interwencję, czyli kompleksową i skoordynowaną pomoc dzieciom od najwcześniejszych dni życia. To równoczesne, uzupełniające się wzajemnie działania medyczne, rehabilitacyjne i terapeutyczne. Ich program jest opracowany i realizowany przez odpowiednio przygotowanych specjalistów: neonatologa, pediatrę, fizjoterapeutę i osteopatę.

.
.

Z bezpłatnej diagnostyki będzie mogło skorzystać ok. 5 tysięcy dzieci rocznie. Żeby zapisać dziecko na badania, wystarczy zadzwonić na nr tel: 61 890 6438

- Wdrażamy program profilaktyczny. Poszukujemy dzieci, które mają podwyższone ryzyko wystąpienia zaburzeń - powiedziała dr n. med. Jolanta Uchman, pediatra. - Może się zdarzyć tak, że rodzic coś przeoczy lub diagnoza w ramach NFZ zajmie za dużo czasu. Już niewielka symulacja rozwojowa i instruktaż dla opiekunów mogą przynieść duże rezultaty i zniwelować objawy na samym początku.

Podczas diagnostyki wykwalifikowany zespół medyczny oceni, czy dziecko w danym miesiącu swojego życia rozwija się prawidłowo i czy osiąga odpowiednie umiejętności. Badanie m.in. napięcia mięśniowego czy ocena symetrii ciała pozwolą na wczesne wykrycie możliwych problemów neurorozwojowych, psychoruchowych czy sensomotorycznych dziecka.

- Taka wizyta u specjalisty może być też dużym wsparciem dla rodziców - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Przydać się może zwłaszcza tym rodzinom, w których na świat przyszło dopiero pierwsze dziecko. Wykwalifikowana kadra rozwieje wątpliwości i poradzi, jak je prawidłowo pielęgnować, a specjaliści wskażą najlepsze metody rehabilitacji, jeśli oczywiście będzie ona potrzebna.

Diagnostyka fizjoterapeutyczna noworodków urodzonych o czasie, wcześniaków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia opierać się będzie między innymi na założeniach metody Prechtla. To metoda, która pozwala ocenić spontaniczną aktywność dziecka. Podczas badania wykorzystuje się kamerę, która rejestruje ruchy dziecka, a nagrania są następnie analizowane przez specjalistów.

Pozostałe niemowlęta oraz starsze dzieci objęte będą diagnostyką zgodnie z założeniami metody NDT-Bobath Baby. To powszechnie uznana i wystandaryzowana metoda diagnostyczna, która pozwala prognozować przyszły rozwój motoryczny dziecka.

- Każdy rodzaj porodu niesie ze sobą pewne konsekwencje - podkreśla Łukasz Ciesielski, fizjoterapeuta, osteopata z zarządu Centrum Zdrowia ASGO. -  Wcześnie wykrywając ewentualne nieprawidłowości, jesteśmy w stanie wspomóc prawidłowy rozwój dziecka. Warto być pewnym, że dziecko funkcjonuje i rozwija się prawidłowo.

Szczególnie zaleca się, by w programie wzięły udział dzieci, które przyszły na świat w wyniku przedwczesnego porodu, cesarskiego cięcia lub przedłużonego porodu naturalnego. Wskazaniem do diagnostyki są też poważne infekcje przebyte przez matkę w okresie ciąży.

- To są bardzo kompleksowe działania. Rehabilitant rozmawia z osteopatą i oboje są  kontakcie z pediatrą. Razem ustalają, co dalej robić - powiedziała Joanna Żółkiewska, matka dziecka urodzonego w 25. tygodniu ciąży. - Wczesna reakcja w przypadku dzieci potrzebujących takiej diagnostyki jest najważniejsza. Mój syn dzięki odpowiedniej rehabilitacji rozwinął się mocno w zakresie ruchu. Był też bardzo spięty i niespokojny, a od czasu zajęć bardzo się ustabilizował. Ponadto, to właśnie terapeuta pierwszy zauważył, że Staś może mieć chore nerki i po przeprowadzeniu badań krwi okazało się, że rzeczywiście tak jest. 

Dobrym powodem do odwiedzenia specjalistów mogą być również: niespokojny sen dziecka, widoczna asymetria ciała, układanie się na jedną stronę czy niechęć do leżenia na brzuchu.

Alicja Wesołowska, Weronika Dopierała/biuro prasowe