Powstał Punkt Profilaktyki Intymnej

24 h na dobę, 7 dni w tygodniu - tak zaplanowana została działalność Punktu Profilaktyki Intymnej. Od 1 października działa on w centrum Poznania, przy ul. św. Marcin.

.
.

Jest to pierwszy w Poznaniu Punkt Profilaktyki Intymnej, który jest w pełni dostępny dla wszystkich mieszkańców Miasta. Impulsem do jego utworzenia  były sygnały od mieszkańców dotyczące trudności w dostępności do usług ginekologicznych oraz zdrowotnych z zakresu profilaktyki intymnej. Z Punktu skorzystać mogą osoby, które potrzebują szybkiej konsultacji z lekarzem ginekologiem, w tym m.in. osoby nieubezpieczone. Z oferty Punktu mogą korzystać również osoby niepełnoletnie wyłącznie pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego, zamieszkujących na terenie Poznania.

Każdy, kto chciałby skorzystać z usług świadczonych w Punkcie powinien wcześniej skontaktować się telefonicznie z rejestratorem pod nr tel. 516 503 237 lub skorzystać z rejestracji on-line udostępnionej na stronie internetowej Fundacji Fanari, która realizuje projekt:  www.fanari.pl. Punkt działa przy ul. Święty Marcin 58/64 (I piętro).

W ramach funkcjonowania Punktu Profilaktyki Intymnej zapewnione będą następujące usługi:

  • konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową,
  • konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej, 
  • rozpoznanie i doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych,
  • dostępność skierowań na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu) oraz zakaźnych przenoszonych drogą płciową,
  • dostępność do badań usg w przypadku wskazań lekarskich, dostępność do przepisania leków w przypadku wskazań lekarskich.

Z Punktu mogą skorzystać także osoby z ograniczoną ruchomością, bowiem do gabinetu i rejestracji znajdujących się na pierwszym piętrze przychodni można bezproblemowo dojechać windą. Osoby z ograniczoną sprawnością mogą napotkać czasowo na drobne utrudnienia ze wzlgędu na trwający remont ulicy Św. Marcin.

Punkt Profilaktyki Intymnej czynny przez 24 godziny na dobę powstał, by zapewnić  mieszkańcom Poznania łatwy i szybki dostęp do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowotnej dotyczących intymnych stref życia. Oferowane przez Punkt bezpłatne konsultacje i poradnictwo pomogą rodzicom i opiekunom w zakresie edukacji dzieci i młodzieży, zwłaszcza tej dotyczącej higieny i kontaktów seksualnych. Konsultacje pomogą również zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę.

Załączniki