Poznań walczy z grypą

Poznań otrzymał tytuł Honorowego Eksperta Ogólnopolskiego w zakresie Profilaktyki Grypy podczas X Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum 2018. To efekt prowadzonego programu profilaktycznego skierowanego do mieszkańców Miasta. Jego beneficjentami są głównie osoby starsze od 60. roku życia.

.
.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną o podłożu wirusowym, charakteryzującą się zakażeniem górnych dróg oddechowych, wysoką gorączką, dreszczami, bólem głowy i mięśni, którym towarzyszy uczucie osłabienia i rozbicia oraz złego ogólnego samopoczucia. Sezon wzmożonych zachorowań na grypę przypada na okres od października do kwietnia, przy czym szczyt diagnozowanych przypadków występuje pomiędzy styczniem a marcem. Corocznie Sanepid monitoruje skalę zachorowań w celu zapobiegania wystąpieniu epidemii.

Cieszę się, że Miasto Poznań włącza się do działań profilaktycznych zachęcając do szczepień przeciwko grypie w okresie poprzedzającym wzrost zachorowań. Im więcej zaszczepionych osób, tym bardziej wszyscy jesteśmy bezpieczni, zwłaszcza, gdy pogoda sprzyja zachorowaniom - mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.

Eksperci zgodnie twierdzą, że szczepienia przeciw grypie są jedyną efektywną i bezpieczną metodą profilaktyki tej choroby i jej powikłań. Polska pod względem działań profilaktycznych i zrealizowanych szczepień plasuje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Liderem pozostaje Wielka Brytania, gdzie ze szczepień korzysta 62% ludności. W Poznaniu z bezpłatnych szczepień dla osób od 60. roku życia skorzystało w ubiegłym roku 6 tysięcy osób. Seniorzy są najbardziej narażeni na powikłania pogrypowe, które mogą prowadzić do zgonu, stąd szczególna aktywność Miasta w zakresie propagowania szczepień przeciwko grypie wśród osób starszych. Z programu mogą korzystać również podopieczni i personel wybranych miejskich jednostek i tych prowadzonych na zlecenie Miasta.

Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej kobietom w ciąży, dzieciom w wieku od 6 miesięcy do lat 5, osobom starszym, przewlekle chorym oraz pracownikom służby zdrowia.

Poznańska opieka senioralna jest  modelową w skali kraju - mówi Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania. Popularność programu szczepień przeciwko grypie jest przykładem trafionych i oczekiwanych działań skierowanych do Seniorów.

Tegoroczna edycja szczepień przeciwko grypie rozpoczęła się 10 września - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. Podobnie, jak w ubiegłych latach Miasto zaprasza do bezpłatnego skorzystania z nich osoby przebywające w wybranych miejskich placówkach masowego pobytu lub prowadzonych na zlecenie Miasta. Ponadto czekamy ze szczepieniami na seniorów, którzy są zameldowani w Poznaniu i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym z urzędów skarbowych na terenie Poznania - dodaje. Decyduje kolejność zgłoszeń. Łącznie zaszczepionych zostanie ponad 8 tysięcy poznaniaków. To liczba większa od ubiegłorocznej - mówi Grzegorza Jura, Radny Miasta Poznania, dzięki któremu liczba odbiorców tegorocznej edycji projektu została zwiększona. Szczepienia są oczekiwane, poszukiwane i niezwykle potrzebne osobom starszym, stąd decyzja o zwiększeniu liczby beneficjentów - dodaje.Szczepienia preparatem Vaxigrip Tetra odbywają się w wyznaczonych przychodniach na terenie każdej dzielnicy Poznania. Realizatorem programu jest przychodnia Edictum Sp. z o.o. Szczegółowy wykaz placówek, w których można skorzystać z bezpłatnych szczepień dostępny jest w załączniku. Miasto przewiduje również realizację działań informacyjno-edukacyjnych m.in. na temat zagrożeń i skutków zakażenia wirusem grypy sezonowej, niepożądanych odczynów poszczepiennych, sposobów ochrony organizmu przed zarażeniem oraz zalet poddawania się szczepieniom ochronnym.