Walcz z próchnicą!

Próchnica to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce choruje na nią ponad 90% społeczeństwa, w szczególności najmłodsi. Aby zapobiegać temu schorzeniu, od 1 września w Poznaniu ruszył program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci.

Grafika przedstawia dziewczynkę na fotelu stomatologicznym oraz stojącą obok dentystkę. Dziecko czyści szczoteczką model szczęki. - grafika artykułu
1 września w Poznaniu ruszył program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci

- Chcąc przeciwdziałać chorobom jamy ustnej, Miasto rozpoczęło działania w ramach profilaktyki stomatologicznej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Poznań po raz kolejny dostrzega potencjał w działaniach profilaktycznych, dlatego uruchamia ten oczekiwany i bardzo potrzebny program zdrowotny - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Wiadomo, że o zdrowie zębów należy dbać od najmłodszych lat, bo ich jakość gwarantuje zdrowie i prawidłowy rozwój. Cieszę się, że możemy troszczyć się o zdrowie najmłodszych, oferując konsultacje przy współpracy z Uniwersyteckim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej.

Próchnica jest chorobą bakteryjną. Nieleczona niszczy nie tylko zęby, ale może być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych. Według kryteriów WHO, w naszym kraju zapadalność na nią utrzymuje się na wysokim poziomie. Jest jedną z najwyższych w Europie i na świecie. Polska pozostaje też jednym z nielicznych państw Europy, gdzie do tej pory nie udało się znacząco zmodyfikować zachowań zdrowotnych w zakresie higieny jamy ustnej i diety, aby istotnie obniżyć zapadalność na próchnicę. 

- W wyniku próchnicy znacznie cierpią zdrowie, rozwój i jakość życia dzieci w różnym wieku. W połączeniu z barierami społecznymi, przewlekłymi i skumulowanymi konsekwencjami braku opieki stomatologicznej związanymi z pandemią, prognozuje się w przyszłości pogłębianie się nierówności zdrowotnych dzieci, z odległymi skutkami mogącymi przenosić się na całe ich życie. W obecnej sytuacji istnieje potrzeba działań profilaktycznych, które pozwolą ograniczyć skutki zaniedbań w zakresie zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży - tłumaczy Aneta Olszewska, kierownik Poradni Stomatologii Dzieci i Młodzieży UCSiMS.

Program profilaktyki stomatologicznej wystartował 1 września i jest skierowany do młodszych mieszkańców Poznania w wieku 7-11 lat. Będzie realizowany do końca 2023 roku.

Rejestracji można dokonywać osobiście w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o. przy ul. Bukowskiej 70 w Poznaniu, telefonicznie lub mailowo: 

  • Rejestracja Główna - osobiście lub telefonicznie: 509 060 495 (od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-18:00, w sobotę w godz. 08:00-14:00),
  • Rejestracja dodatkowa - telefonicznie: 600 593 798 (poniedziałek i wtorek w godz. 07:30-9:00 oraz 14:00-15:30),
  • Poradnia Stomatologii Dzieci i Młodzieży - osobiście (od poniedziałku do czwartku w godz. 08:00-18:00, w piątek w godz. 08:00-14:00),
  • Droga mailowa - prośbę o kontakt wraz z numerem telefonu w celu ustalenia wizyty w centrum należy przesłać na adres: profilaktyka@ucs.poznan.pl.

Podczas wizyty profilaktyczno-diagnostycznej będzie przeprowadzona indywidualna analiza stanu uzębienia. Pacjentom, u których zdiagnozowany zostanie problem bruzd zębów trzonowych, dentysta wykonana proces lakowania. 

Ważnym elementem programu jest edukacja. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice, poznają metody dbania o higienę jamy ustnej oraz prozdrowotne nawyki higieniczne i żywieniowe w profilaktyce próchnicy. Spotkania dla opiekunów zostaną poszerzone o informacje na temat świadczeń gwarantowanych w zakresie stomatologii.

Celem programu jest uświadomienie zagrożenia próchnicą oraz ograniczenie jej występowania. 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na wortalu Sprawy Społeczne i Zdrowie.

KK/ WZ