Czytanie bez barier

Biblioteka Raczyńskich uruchamia nową usługę: "Czytanie bez barier". Od września biblioteczne zbiory dotrą do osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, którzy nie mogą sami dojechać do biblioteki. Dzięki tej usłudze czytelnicy będą mogli wypożyczać książki, audiobooki i filmy.

cztanie bez barier
czytanie bez barier

- "Czytanie bez barier" to rozwinięcie usługi "Książka dla seniora", którą biblioteka realizuje od lutego 2018 roku - wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Chcemy, by w tym projekcie mogły uczestniczyć osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie. Oni również często nie są w stanie dojechać do biblioteki lub nie mają na to czasu.

Czytelnicy, którzy chcą skorzystać z nowej usługi, mogą zamówić książki telefonicznie, dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt (tel. 61-646-33-44), od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-20:00. Zamówienia składać może osoba z niepełnosprawnością lub jej opiekun. Biuro przyporządkuje zgłoszenie czytelnika wg adresu jego zamieszkania do najbliższej filii biblioteki, która objęta jest programem. W akcji biorą udział filie nr: 2 (os. Oświecenia 59), 12/46 (ul. Arciszewskiego 27), 14 (os. Bolesława Chrobrego 120) oraz Filia Wildecka (ul. Robocza 4a).

Wybrani pracownicy biblioteki przygotują książki, audiobooki lub filmy, kierując się wytycznymi zawartymi w zgłoszeniach. Będą odwiedzali czytelników raz w tygodniu: w każdy poniedziałek w godzinach od 11.30 do 14.30.

- Każdy pracownik będzie miał przy sobie identyfikator ze zdjęciem, swoim imieniem i nazwiskiem - podkreśla Anna Gruszczyńska, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Na identyfikatorze będzie też numer telefonu do biblioteki, pod który będzie można zadzwonić, by sprawdzić wiarygodność osoby odwiedzającej. Program jest do końca roku pilotażowy, ponieważ nie wiemy, ile osób będzie chciało wziąć w nim udział. Nie wymagamy dostarczenia zaświadczeń o niepełnosprawności, wierzymy, że czytelnicy sami potrafią ocenić, czy są w stanie dotrzeć do biblioteki, czy też nie.

Z programu mogą skorzystać również osoby, które nie mają jeszcze karty bibliotecznej. W takim przypadku podczas pierwszej wizyty bibliotekarz na podstawie dowodu osobistego zapisze nowego czytelnika.

Osoby zamawiające książki są zobowiązane do przestrzegania regulaminu biblioteki. Jednorazowo mogą wypożyczyć 6 książek, 2 książki mówione (audiobooki) i 2 jednostki innych multimediów (film lub muzyka). Książki wypożycza się maksymalnie na 30 dni, filmy i muzykę na 14 dni. Czas wypożyczenia zbiorów (poza filmami i muzyką) może być przedłużony przed upływem terminu zwrotu o 30 dni. Maksymalnie można dokonać 2 przedłużeń.

- Mam nadzieję, że nowy program przyciągnie do czytelnictwa osoby z niepełnosprawnościami - mówi Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami. - Usługa będzie przydatna nie tylko im, ale również ich opiekunom, którzy mają bardzo mało wolnego czasu. Szacujemy, że ok. 11 procent mieszkańców Poznania to osoby z niepełnosprawnościami, mniej więcej tyle samo jest ich opiekunów. To oznacza, że ok. 20 proc. poznaniaków będzie mogło skorzystać z tego programu.

Filie, które biorą udział w projekcie, mają w swoich zasobach kolekcje audiobooków, a całość księgozbioru można sprawdzić w katalogu on-line na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich www.bracz.edu.pl w zakładce "Katalog on-line". Czytelnik może wypożyczać tylko te materiały biblioteczne, które znajdują się w zasobach jednej z 4 filii. Osoby, które chcą wymienić lub zwrócić książki albo przedłużyć termin ich zwrotu, powinny zgłaszać się do Biura Poznań Kontakt.