Coworking Za Bramką

Poznań jest drugim po Warszawie miastem o najwyższym wskaźniku przedsiębiorczości w Polsce. W odpowiedzi na ten potencjał miasto chce wspierać innowacyjne start up'y i młodych przedsiębiorców. Między innymi takimi inicjatywami jak przestrzeń coworkingowa w nowym biurowcu przy ul. Za Bramką 1.

Popularna już na zachodzie, a w Polsce coraz bardziej zyskująca na popularności przestrzeń coworkingowa to taka, w której w jednym miejscu mogą spotkać się przedstawiciele kilku branż, każdy pracujący nad własnym projektem. Według badań nad tym zjawiskiem, już samo dzielenie miejsca do pracy i stykanie się na co dzień z osobami, które na co dzień zajmują się inną dziedziną biznesu, działa na młodych przedsiębiorców kreatywnie i pobudzająco.

- Model prowadzenia firmy w ostatnich latach bardzo się zmienia, ewoluuje. Oprócz przestrzeni do pracy oferujemy dodatkowo profesjonalne doradztwo i szkolenia, mentoring doświadczonych ludzi biznesu i szeroką gamę specjalistycznych warsztatów, na przykład z blogowania czy projektowania stron internetowych - wylicza Joanna Jajus, dyrektor Strefy +jeden, coworkingowej przestrzeni o powierzchni 200 m.kw., otwartej w połowie grudnia przy ul. Za Bramką. - Od momentu otwarcia miejsce do pracy znalazło u nas już 240 osób, to bardzo dobry wynik - uważa.

W połowie roku ma tu zostać otwarta tak zwana "biurkownia" - umeblowane biuro ze wszystkimi przyłączami, w którym młodzi przedsiębiorcy będą mogli wynająć pojedyncze biurko za 500 zł miesięcznie. Początkowo stanie tu 10 takich mebli. - Przy biurkach na wynajem, w oparciu o nasz adres, będzie można nawet zarejestrować swoją działalność - tłumaczą pomysłodawcy.

Docelowo będzie można wynająć tu również powierzchnię pod całe biuro. W tygodniu Strefa +jeden ma być czynna w niestandardowych godzinach pracy, w weekendy będą się tu odbywały wydarzenia promujące i dokształcające freelancerów i początkujących przedsiębiorców.

Zdaniem radnego Tomasza Kaysera z Komisji Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Unijnych, strefa przy ul. Za Bramką jest dobra dla młodych, którzy w tej chwili pracują w domu. - W tej chwili na polskim rynku pracy panuje kultura izolacji, chociaż wszystkie światowe badania dowodzą, że kluczowa dla rozwoju jest otwartość, fizyczny kontakt i związane z tym doradztwo osób, które w tej samej przestrzeni zajmują się podobnymi dziedzinami - tłumaczy.

I dodaje: - Na polskich uczelniach istnieje wiele zajęć pod hasłem "Jak założyć własny biznes?", ale rzecz w tym, by młodzi ludzie nie tworzyli własnych biznesplanów wyłącznie po to, by zdobyć zaliczenie, ale po to, żeby ktoś z fachowców przyjrzał im się  i doradził, które z nich mają największe szanse na realizację. (as)