KAWKA bis

Nie chodzi o popularne ptaki, ani też o drugą kawę, ale o program likwidacji źródeł niskiej emisji, który mimo zakończenia finansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, miasto Poznań będzie kontynuować ze środków własnych, a nawet rozszerzy jego zakres.

Fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Program KAWKA realizowany w latach 2015-2017 umożliwił mieszkańcom skorzystanie ze wsparcia finansowego na rzecz przebudowy systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych (zarówno wielo- jak i jednorodzinnych). Chodziło o wyposażenie mieszkań/domów w proekologiczne źródła ogrzewania, przyczyniające się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, głównie pyłów drobnych. Systemem dotacji objęto obszary Poznania o największym stopniu emisji zanieczyszczeń: Stare Miasto, Łazarz i Wildę.

Program finansowany był przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego środki dystrybuowane były przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Został jednak zakończony, ale Poznań zamierza kontynuować program we własnym zakresie wychodząc z założenia, że dla poprawy jakości powietrza podstawowe znaczenie mają systematyczne i konsekwentne działania.

W stosunku do poprzedniego programu, w nowym wprowadza się kilka zmian. Systemem dotacji obejmie teraz obszar całego miasta, a nie tylko trzech dzielnic. Rozszerza się też zakres proekologicznych źródeł ogrzewania. Oprócz gazowego i elektrycznego także olejowe i przy pomocy pomp ciepła. Wprowadza się możliwość drugiego naboru wniosków, w przypadku nierozdysponowania więcej niż 5% środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań w danym roku kalendarzowym. Pula środków do rozdysponowania to 2 mln zł. Dotacje kierowane będą do odbiorców końcowych: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych, przedsiębiorców oraz do jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Propozycja została pozytywnie oceniona przez Komisję Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej, która projekt uchwały zaopiniowała jednomyślnie pozytywnie.

oprac. mat.