Młodzież działa dla przyrody

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania zabrała głos w sprawie zmian klimatycznych. Przypomniano m.in. młodzieżowy strajk klimatyczny oraz podjęto uchwałę w sprawie ponownej organizacji kampanii "Warta warta Posprzątania".

Fot. Poznan Film Commission - grafika artykułu
Fot. Poznan Film Commission

Młodzi radni wysłuchali przedstawicielki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, która przybliżyła działania tej nieformalnej grupy. Pierwszy taki strajk odbył się 15 marca w wielu polskich miastach, m.in. w Poznaniu. Zgromadził kilkuset uczniów, którzy żądali zmian w polityce państwa na rzecz klimatu. - Nasz dom się pali, a my mamy coraz mniej czasu, by uratować naszą planetę. Osiągnęliśmy punkt krytyczny, a nasze pokolenie oraz pokolenie naszych dzieci ucierpi na tym najbardziej. - mówili wówczas uczniowie.

Od tej pory poznański zarząd strajku podjął rozmowy z organami wojewódzkimi na temat działań na rzecz przyrody oraz czasowo zawiesił organizację strajków ze względu na protest nauczycieli, który jest dla nich priorytetowy. Głos zabrała również zastępczyni prezydenta Katarzyna Kierzek-Koperska, przybliżając planowane w Poznaniu spotkanie z Markiem Kamińskim - podróżnikiem, który w listopadzie rozpocznie wyprawę samochodem elektrycznym dookoła Ziemi. Towarzyszyć mu będzie humanoid, który zrelacjonuje eskapadę w social mediach oraz nawiąże kontakt z lokalną społecznością. Zanim razem wyruszą w podróż, Kamiński wraz z robotem przyjedzie do Poznania 15 października, by promować ekologię i zwrócić uwagę także młodych poznaniaków na zmiany klimatu. - Wszystko, co teraz robimy jest dla was, dla pokoleń, które dzisiaj wchodzą w dorosłe życie. My już pewnie tych zmian nie doczekamy, ale wy jak najbardziej macie szanse doczekać czystej planety. - mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska.

W duchu ekologii i dbałości o przyrodę rada jednogłośnie przegłosowali uchwałę ws. ponownej organizacji kampanii "Warta warta Posprzątania". W zeszłym roku w ramach projektu nakręcono film, w którym poznaniacy wypowiadali się na temat sprzątania terenów nadrzecznych, a także zorganizowali wykłady i dyskusję, w których wzięło udział ponad 350 osób. Radni zaproponowali, by wykorzystując trwający strajk nauczycieli, zaprosić młodzież w ciągu tygodnia nad Wartę i pozbierać śmieci z terenów nadrzecznych. Padł również pomysł organizacji koncertu promującego działania proekologiczne, choć młodzież nie ukrywała, że wymagałoby to dużych nakładów pracy i pozyskania środków finansowych. Ustalono, że nad formą tegorocznej kampanii pracować będzie w grupa robocza. - To jest nasze i musimy o to dbać. - podsumował temat radny Hubert Jeżewski.

Beata Szeszuła

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019