Pakiet dla seniorów

Rozpoczęło się od drobnych napraw w mieszkaniach poznańskich seniorów. Pilotażowa akcja zmieniła się w stałe działanie, a po niej przyszły kolejne programy. Dziś wszystkie one działają pod wspólną nazwą "Viva Senior".

Fot. Centrum Inicjatyw Senioralnych - grafika artykułu
Fot. Centrum Inicjatyw Senioralnych

Chcąc ułatwić seniorom korzystanie z dobrodziejstw pakietu "Viva Senior", przedstawiamy najistotniejsze informacje o nich.

Poznańska Złota Karta

Kartę może otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat, mieszka w Poznaniu, odprowadza podatki w Poznaniu i wystąpi z wnioskiem o jej wydanie. Wniosek można składać osobiście lub przez Internet. Stosowny formularz jest na stronie www.pcs-poznan.pl. Odebrać Kartę mogą także osoby trzecie, na podstawie pisemnego upoważnienia osoby uprawnionej do jej posiadania. Kartę wydaje Poznańskie Centrum Świadczeń w dwóch miejscach, przy ul. Wszystkich Świętych 1 i przy ul. Małachowskiego 10 w Poznaniu. Jej posiadacze mogą korzystać ze zniżek i rabatów m.in. w teatrach, kawiarniach, restauracjach, klubach sportowych. Aktualny wykaz instytucji udzielających zniżek dostępny jest na stronie: www.poznan.pl/kartaseniora.

Złota rączka

Są to bezpłatne, drobne naprawy w domach seniorów - np. cieknącego kranu, zepsutej spłuczki czy wymiana przepalonej żarówki. Usługi "złotej rączki" zostały uruchomione z myślą przede wszystkim o osobach w wieku 65+, samotnych, niepełnosprawnych lub chorych oraz starszych małżeństwach. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 61 646 33 44 i tylko pod ten numer należy dzwonić. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże je do stowarzyszenia, które zajmuje się koordynacją usług, i to ono po zweryfikowaniu, o jaką chodzi usterkę, ustali z seniorem termin wizyty fachowca. Wówczas starsza osoba będzie mogła bez obaw otworzyć mu drzwi i mieć pewność, że majster jest zaufanym człowiekiem i że nie zapłaci za wykonaną usługę. Książka na telefon Jest to bezpłatny dowóz wypożyczonych z Biblioteki Raczyńskich książek tym seniorom po 70. Roku życia, którzy lubią czytać, ale nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki. Wystarczy, że zgłoszą chęć wypożyczenia książki telefonicznie pod numerem 61 646 33 44. Niezdecydowani, co przeczytać, mogą liczyć na fachową poradę.

Taksówka dla seniora

Poznaniacy w wieku 70 lat i więcej, którzy mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną, mogą zamówić bezpłatną usługę transportową w dogodnym dla siebie terminie. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 22 43 900 50. Z bezpłatnych przejazdów taksówką do lekarza, szpitala, urzędu lub na cmentarz, by odwiedzić groby bliskich, można skorzystać maksymalnie trzy razy w miesiącu. Zgłoszenia należy dokonać nie później niż do trzech dni roboczych, do g. 20 przed planowanym terminem przejazdu i maksymalnie dwa miesiące przed planowanym terminem. Powroty z kursu muszą zmieścić się do g. 20. Żeby wezwać taksówkę na powrót do domu, senior może umówić się na konkretną godzinę lub zadzwonić do dyspozytora taxi. Taksówkarz przekaże każdemu seniorowi wizytówkę z numerem telefonu do dyspozytora. Na dzień przed planowanym kursem do seniora będzie dzwonił dyspozytor z informacją przypominającą dzień i godzinę kursu. Taksówkarz może zaczekać z powrotem seniora, jeżeli wizyta potrwa do 30 minut.

Minigranty dla seniora

Mogą je otrzymać tylko najemcy mieszkań komunalnych - seniorzy, którzy ukończyli 65 lat, lub małżeństwa bądź związki partnerskie, w których jeden z małżonków lub partnerów ukończył 65. rok życia. Poza tym osoby te muszą spełniać wymogi kryterium dochodowego umożliwiającego staranie się o pomoc mieszkaniową w Poznaniu i nie mogą być zadłużone, a jeśli już są, to muszą mieć zawarte porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia w ratach i wywiązywać się z niego. Takie osoby będą mogły ubiegać się o wsparcie na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Chodzi o prace remontowe obejmujące np. likwidację progów w lokalu, wymianę wanny na prysznic czy zamontowanie poręczy, które ułatwią seniorowi poruszanie się. Wszelkich informacji na temat minigrantów dla seniora można uzyskać w siedzibie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu przy ul. Matejki 57 lub na stronie internetowej www.zkzlpoznan.pl, a także za pośrednictwem telefonów 61 869 48 00, 61 869 49 42.

Pudełko życia

Jest to mały pojemniczek zawierający kartę informacyjną, która ma służyć osobom udzielającym pomocy seniorom. Część medyczną, dotyczącą przebytych chorób, operacji, przyjmowanych leków, alergii itp., wypełnia lekarz. Drugą część wypełnia senior. Wpisuje on dane i numery telefonów osób, które należy powiadomić w razie potrzeby. Na przykład komu w przypadku hospitalizacji przekazać klucze od mieszkania czy kto zajmie się psem lub kotem. Pudełko można otrzymać w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24 w Poznaniu. Osoba starsza lub jej opiekun dostanie je za darmo. W planach są już kolejne propozycje dla seniorów. Jesienią ruszyć ma pilotażowy projekt wspólnych mieszkań dla seniorów. Skierowany będzie do osób, które ukończyły 70 lat i są najemcami lokali komunalnych lub socjalnych. Polegać on będzie na tym, że w ramach dużych powierzchniowo mieszkań zostaną stworzone mniejsze lokale, każdy z osobnym węzłem sanitarnym, ale z przestrzenią wspólną dostępną dla wszystkich mieszkańców. Do tego mają dojść dodatkowe usługi. Przewiduje się, że raz w tygodniu opiekun mieszkania pomoże seniorowi w jego sprzątaniu, a raz w tygodniu seniorzy będą mieli wsparcie przy zakupach lub pomoc w załatwianiu spraw urzędowych. Projekt pilotażowy zakłada powstanie ok. 8-10 mieszkań, czyli od 25 do 30 lokali komunalnych lub socjalnych. Miasto przygotowuje również trzy inne programy wychodzące naprzeciw potrzebom seniorów. Jednym z nich jest projekt uruchomienia bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, z której senior mógłby korzystać do czasu zakupu lub otrzymania własnego sprzętu. Drugi program przewiduje dofinansowanie wybranego przez miasto poznańskiego szpitala po to, żeby choć trochę skrócić seniorom długie kolejki do zabiegów usunięcia zaćmy. Trzeci z przygotowywanych programów ma ulżyć tym seniorom, którzy ze względu na ograniczoną zdolność ruchową mają trudności z obcinaniem paznokci u stóp. Byłoby to uruchomienie bezpłatnego pedikiuru. - Idea projektu może brzmieć zaskakująco, ale jest on naprawdę potrzebny - podkreśla Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania. - Skonsultowałem się z dyrektorami poznańskich szpitali i okazało się, że zabiegi związane z wrastającymi paznokciami są jednymi z najczęstszych zabiegów chirurgicznych u ludzi starszych. Stąd decyzja o wprowadzeniu projektu w życie - dodaje.

Piotr Frydryszek

© Wydawnictwo Miejskie Posnania