Spacery na podstawie książek

Aż trzy przechadzki śladami książkowych bohaterów odbędą się w najbliższy weekend 22 i 23 września. Wyjątkowa gratka dla wszystkich, którzy pasję do książek lubią łączyć z ruchem na świeżym powietrzu. W przypadku dwóch książek spacer osobiście poprowadzą ich autorzy.

Fot. materiały Grupy Przewodników "Po Poznaniu" - grafika artykułu
Fot. materiały Grupy Przewodników "Po Poznaniu"

Wokół Borejków

Kto jest najsłynniejszym mieszkańcem Jeżyc? Borejkowie! Sęk w tym, że ta szacowna rodzina nie istnieje naprawdę, a wykreowana została na kartach powieści Małgorzaty Musierowicz. Skoro jednak tak wiele osób uznaje Borejków za nieodłączny element dzielnicy (i miasta), to warto spojrzeć na nie przez pryzmat wydarzeń i miejsc obecnych na kartach najsłynniejszego poznańskiego cyklu powieściowego.

Na spacer śladami Borejków zaprasza Grupa Przewodników "Po Poznaniu", 22 września - spacer przedpołudniowy o g. 9.30 i popołudniowy g. 15, zbiórka na pl. Mickiewicza. Link do wydarzenia na Facebooku.

Spacery odbywają się w konwencji "free walking tour" - wstępne zapisy nie są wymagane, a wycieczka odbywa się niezależnie od liczby uczestników i pogody. Na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Podkomisarz na tropie

Pasjonująca wycieczka śladami książki Lilii Łady "Zabójstwo z urzędu", którą poprowadzi sama autorka. 22 września, g. 10, zbiórka na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17. To także spacer, który nieco "ożywi" fikcyjne postaci. Odwiedzicie miejsca, których bywał podkomisarz Dariusz Młotkowski i inni bohaterowie książki; trasa: Urząd Miasta Poznania - Stary Rynek - park Sołacki - Komenda Miejska Policji - (ul. Szylinga ). Wycieczka odbywa się w ramach Poznański Festiwal Kryminału Granda. Udział bezpłatny. Link do wydarzenia na Facebooku.

O książce. W Urzędzie Miasta Poznania dochodzi do zabójstwa ważnego urzędnika. Do akcji wkracza podkomisarz Dariusz Młotkowski z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, który próbuje odnaleźć się w swoistym labiryncie utkanym ze wzajemnych powiązań, animozji, uzależnień, związków z biznesem. "Zabójstwo z urzędu" to historia pełna dramatycznych zwrotów i wyrazistych postaci.

Frywolni adwokaci i wojenni zbrodniarze

Bohaterowie tej książki istnieli naprawdę, żyli na terenie Grunwaldu nazywanym Abisynią. Poznański dziennikarz Aleksander Przybylski, także pochodzący z tego miejsca, poświęcił im książkę "Abisynia - osiedle na poznańskim Grunwaldzie". Również on poprowadzi wycieczkę pod zagadkową nazwą "Frywolni adwokaci i wojenni zbrodniarze czyli kryminalna wycieczka po poznańskiej Abisynii", 23 września, g. 12, ul. Senatorska 1 przy pompie. Wycieczka odbywa się w ramach Poznański Festiwal Kryminału Granda. Udział bezpłatny. Link do wydarzenia na Facebooku.

Osiedle willowe zwane Abisynią powstało na poznańskim Grunwaldzie w drugiej połowie lat trzydziestych. Zamieszkali tam przedstawiciele lokalnej elity, w tym wzięci prawnicy. Brali udział w głośnych politycznych procesach, bronili też zwykłych kryminalistów jak i wyrafinowanych...fałszerzy wina. Mecenasi żyli na wysokiej stopie, hodowali buldogi, pływali prywatnymi jachtami, wdawali się w romanse. Gdy wybuchła wojna polskich właścicieli wyrzucono z ich domów, a na Abisynię wprowadzili się między innymi oficerowie SS. Tacy jak demoniczny baron Andreas von Koskull, zbrodniarz wojenny czy kabotyn i malwersant major Egon Erzum. Po wojnie ich miejsce zajęli radzieccy i polscy prokuratorzy wojskowi, a w jednym z domów działał nawet żołnierski areszt.

Książka uzyskała Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza w konkursie na najlepsze Posnaniana w roku 2017 oraz nominację w konkursie o Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce w roku 2017.

oprac. red.